V architektúre víťazí spájanie

Medellín, prístup k rieke ponad cestu

Od roku 2008 sa každoročne koná World Architecture Festival, čiže Svetový festival architektúry. Významnou súčasťou tohto podujatia je udeľovanie ocenení novým projektom i stavbám, ktoré boli dokončené v danom roku. Ceny sa udeľujú v niekoľkých kategóriách.

Na podujatí World Architecture Festival sa stretávajú významní architekti z celého sveta, aby si vymieňali skúsenosti a diskutovali o ďalšom smerovaní i nových trendoch vo svetovej architektúre. Na ostatnom festivale, ktorý sa konal koncom minulého roku v Amsterdame, získal prestížne ocenenie v kategórii Svetová budova roka 2018 obytný komplex Kampung Admiralty v Singapure. V kategórii projektov krajinnej architektúry porota ocenila kolumbijský projekt Medellín River Parks.

Obytný komplex Kampung Admiralty zvonku

Kampung Admirality

Tento komplex súťažil s ďalšími 535 projektmi z 57 krajín sveta, medzi ktorými boli aj ďalšie zaujímavé návrhy. Ocenený komplex na severe Singapuru získal uznanie najmä za integráciu služieb prístupných verejnosti, komunitného priestoru a bytov pre starších občanov. Nachádza sa na svahovitom teréne, zaberá plochu menej než jeden hektár a zahrnuje aj námestie pre peších, verejne prístupný park i medicínske centrum.

Priestory pre verejnosť v Kampung Admirality

Lokálne architektonické štúdio WOHA, ktoré ocenený komplex navrhlo, označuje svoj prístup k návrhu ako klubový sendvič (výrazom club sandwich sa v niektorých krajinách označuje špeciálny druh viacvrstvového sendviča) – štruktúra stavby pôsobí ako integrovaný celok, v skutočnosti však majú rôzne podlažia odlišný účel. Rezidenčnú časť, uzavretú pre verejnosť, tvoria dve jedenásťpodlažné veže so 104 apartmánmi pre seniorov. V areáli sú aj typické singapurské bistrá ponúkajúce rýchle občerstvenie. Zariadenia pre voľnočasové aktivity stoja v blízkosti rezidencií seniorov, aby podporovali medzigeneračné väzby a aktívne starnutie, vyhlásilo štúdio WOHA po udelení prestížneho ocenenia. Komplex Kampung Admiralty je už treťou singapurskou stavbou, ktorá získala ocenenie Svetová stavba roka – ale prvou, ktorú navrhla domáca, singapurská firma.

Príroda v mestskom kontexte.

Medellín River Parks

Projekt Medellín River Parks autorov Sebastiána M. Gómeza a Juana D. Hoyosa sa snaží zakomponovať rieku Medellín, rozdeľujúcu druhé najväčšie kolumbijské mesto s rovnakým názvom, do jedného integrovaného územia. Rozdelenie mesta riekou na dve časti je dané aj reliéfom Aburrajského údolia, v ktorom sa Medellín nachádza, a dvoma cestami historického významu vedúcimi po oboch stranách rieky. Rieka a obidve cesty rozdeľujú mesto fyzicky aj spoločensky a zhoršujú životné prostredie. Projekt má za cieľ zjednotiť inžinierske siete, urbanizmus a krajinu a vytvoriť rekompozíciu mestskej, environmentálnej a sociálnej integrácie celého mesta. Jeho cieľom je podporiť trvalo udržateľnú urbanistickú rekonštrukciu, obnoviť prístup k vode a spojiť oba brehy rieky prostredníctvom úprav vytvárajúcich jedno ucelené územie.

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 04/2019.

Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.

RM
foto Courtesy World Architecture Festiva

Komentáre