Vedci SAV vyvinuli unikátny sterilný materiál

Tím vedcov z Ústavu polymérov SAV vyvinul sterilný materiál, ktorý môže dezinfikovať popáleniny či celé operačné miestnosti. Pôvodne za ním stál nápad vyrobiť materiál, vďaka ktorému by pacienti nemuseli podstupovať nepríjemnú výmenu katétrov tak často ako doteraz.

Na čele projektu stojí fyzik z Belehradskej univerzity Mgr. Zoran Markovic, PhD., ktorý momentálne pôsobí v Ústave polymérov SAV v rámci programu SASPRO. Keď mal jeho otec pred pár rokmi problémy s upchávajúcim sa katétrom, rozmýšľal, ako túto procedúru pacientom uľahčiť.

Katétre sa zavádzajú do močového mechúra najmä starším ľuďom, ktorí majú problémy s prostatou. Potrebu častej výmeny spôsobuje baktéria Escherichia coli, ktorá je v tele bežná, no plastový katéter upcháva.

„Katéter sa môže zablokovať biofilmom z baktérie za približne päť dní a musíte ho vymeniť, lebo moč nemá z tela ako odísť. Keď je zablokovaný, vracia sa okamžite späť do obličiek, ktoré dajú signál srdcu a pacienti môžu mať problém s arytmiou či nestálym krvným tlakom. To môže viesť až k ohrozeniu života,“ hovorí zodpovedný riešiteľ projektu.

Na trhu sa momentálne nachádzajú katétre so striebrom, ktoré majú antibakteriálny účinok zhruba 20 dní, no zároveň sú finančne nákladnejšie. „Keďže sa navyše jedná o veľmi nepríjemnú procedúru, pacienti by určite ocenili, keby jeden katéter vydržal aspoň niekoľko mesiacov. Môj nápad bol spraviť katéter, ktorý by vydržal minimálne rok s tým, že namiesto striebra použijeme nový druh nanočastíc, z ktorých urobíme fóliu,“ vysvetľuje Zoran Markovic.

„Tieto nanočastice majú výnimočnú schopnosť – pôsobením určitých fyzikálnych faktorov dokážu vo veľmi krátkom čase zabiť baktérie,“ hovorí fyzik a zároveň dodáva, že jeho vedecký tím momentálne pracuje na príprave národnej patentovej prihlášky, ako aj publikácii v odbornom časopise.

Vedci už majú na nový materiál pripravené polymérové formy, no Zoran Markovic tvrdí, že využitie materiálu je takmer neobmedzené. „Fóliou môžeme potiahnuť okná v nemocniciach, aby sme udržali izby sterilné, čo je dôležité napríklad pri onkologických pacientoch. Pacienti s popáleninami by ju zase mohli mať priamo na tele, aby sa do rán nedostali žiadne baktérie, no regenerujúca sa koža by zároveň mohla dýchať.“ Materiál môže podľa vedca opustiť aj brány nemocnice a uplatniť sa napríklad v detských jasliach či v iných priestoroch, v ktorých je potrebné čo najviac eliminovať baktérie.

Cieľom programu SASPRO, v rámci ktorého na akadémii Mgr. Zoran Markovic, PhD. pôsobí od roku 2016 do roku 2018, je prilákať na Slovensko skúsených vedcov takzvanej áčkovej kategórie.