Na vedeckom veľtrhu sa predstaví viac ako päťdesiat vystavovateľov

Už o niekoľko dní, 14. septembra 2016, sa námestie NC Eurovea v Bratislave stane dejiskom 1. ročníka Vedeckého veľtrhu. O zaujímavý a zábavný program sa postará viac ako 50 vystavovateľov.

Vedecký veľtrh prináša celodenný zábavný program pre deti a mládež, v rámci ktorého budú rôzne oblasti vedy a výskumu prezentované zaujímavou a interaktívnou formou. Je určený najmä pre deti a mládež školského veku (6-18 rokov), no zaujímavý bude aj pre učiteľov, rodičov a širokú verejnosť. Program veľtrhu je zameraný na povzbudenie záujmu slovenskej mládeže o význam vedy v každodennom živote a prípadnú budúcu kariéru vo vedeckých odboroch.

Vystavovateľmi budú vysoké a stredné školy, vedecké ústavy, záujmové organizácie a subjekty komerčnej sféry, ktoré sa vo svojich stánkoch pokúsia ukázať, že veda je všade okolo nás, a že je potrebná v každodennom živote.

„Prekvapil nás enormný záujem škôl, združení, klubov, firiem a organizácií, ktoré sa chceli zúčastniť Vedeckého veľtrhu ako vystavovatelia. Som presvedčený, že viac ako päťdesiat starostlivo vybraných vystavovateľov je zárukou pestrého a zaujímavého programu, na ktorý sa môžu tešiť všetci návštevníci veľtrhu bez ohľadu na vek. Verím, že aj vďaka partnerom Vedecký veľtrh na Slovensku zaznamená obrovský úspech, získa si svojich priaznivcov a stane sa tradíciou, ktorá prispeje k popularizácii vedy na Slovensku“ vyjadruje svoje presvedčenie o úspešnosti podujatia Vedecký veľtrh Charles Peake, zakladateľ o.p.s. VĚDA NÁS BAVÍ.
Brány Vedeckého veľtrhu sa slávnostne otvoria 14. septembra 2016 (streda) o 9:30 hod.

Návštevníci veľtrhu sa môžu tešiť napríklad na rôzne ukážky z oblasti robotiky a elektrotechniky. Chýbať nebude prehliadka rôznych robotov (napr. robot Budi, LEGO, ABB), modelov áut na netradičný pohon a autíčko ovládané mobilným telefónom. Oblasť chémie bude zastupovať napríklad alchymistická dielňa, či pokusy na tému Sherlock Holmes v chemickom laboratóriu. Nezabudli sme ani na návštevníkov, ktorí sa zaujímajú o astronómiu. Tí si budú môcť pozrieť maketu 1. Slovenskej družice skCUBE a simulátor kozmickej lode. Zážitkom bude určite sledovanie filmov v planetárnej kupole mobilného planetária.
Okrem toho sa môžu návštevníci naučiť, ako si poskladať počítač, vyrobiť potlač na tričko, školský časopis, alebo webstránku. Záujemcovia o prácu v rádiu a televízii si budú môcť vyskúšať rolu moderátorov v televíznom kútiku, malí „vedátori“ zasa stretnú rôznych vynálezcov. Vedomosti a logiku si budú môcť všetci overiť pri lúštení mayského hieroglyfického písma, či pri logických úlohách a hrách spoločnosti Mensa Slovensko. A to zďaleka nie je všetko…
Chýbať nebude dronová show a kúzelník Talostan. Moderátorom Vedeckého veľtrhu bude ostrieľaný Richard Vrablec, ktorý bude návštevníkov sprevádzať celým dňom až do jeho záveru, a teda do 17:30 hod.

Vedecký veľtrh v Bratislave organizuje nezisková organizácia Veda nás baví v spolupráci s Fakultou matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave. Cieľom veľtrhu je hravou formou priblížiť vedu študentom a žiakom základných a stredných škôl, ale i zvedavým dospelým.
“Sme radi, že aj takýmto podujatím môžeme vzbudiť záujem detí o vedu a techniku, ukázať im, že veda je naozaj všade okolo nás, a že spojiť svoju budúcnosť s ňou sa oplatí. Je dôležité podporovať vedecký potenciál v deťoch už od útleho detstva. Vďaka skorému podchyteniu talentov môže byť veľa šikovných ľudí prínosom pre Slovensko, a zároveň preraziť na globálnej úrovni.” – povedal prof. RNDr. Jozef Masarik, DrSc., dekan Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK.

Patrón Vedeckého veľtrhu: prof. RNDr. Pavol Šajgalík, DrSc., predseda Slovenskej akadémie vied
Záštitu prevzali: Juraj Draxler, bývalý minister školstva, vedy, výskumu a športu SR a Ivo Nesrovnal, primátor hlavného mesta SR Bratislava
Partneri: Skywalkers, EUROVEA, CVTI SR, NCPVaT, Veda na dosah, Amavet, Mertel, KVANT, BIONT, LEGO education, BVS, DANONE
Hlavní mediálni partneri: Denník N, TASR, Best FM Rádio
Mediálni partneri: TOUCHIT, TECHBOX, Mladý vedec, Quark, Kam do mesta

Celý program veľtrhu si môžete prezrieť tu