Veľký úspech v Poľsku

Tím TalentumSAP zvíťazil a postúpil do finále v Nemecku

Desať tímov zo Slovenska, ktoré sa zúčastnili semifinálového turnaja First Lego League v poľskom meste Łódź, sa nestratilo a tri z nich dokonca postúpili do veľkého finále v Nemecku.

Semifinálový turnaj krajín V4 počas víkendu 10. a 11. 2. 2018 v poľskom meste Łódź, na ktorom sa zúčastnili úspešné tímy zo Slovenska, Česka, Maďarska a Poľska, bol prehliadkou vynikajúcich tímov. Všetky venovali príprave na súťaž stovky hodín. Nielenže si tým vyslúžili účasť na turnaji nabitom skvelými robotmi, šikovnými a zaujímavými ľuďmi, ale zdokonalili sa vo svojich technických, výskumných, prezentačných aj tímových zručnostiach a naučili sa cieľavedome dlhodobo pracovať na spoločnom výsledku. Z 27 tímov postupovalo do finále iba osem. Naši reprezentanti sa ukázali v tom najlepšom svetle a až tri tímy sa umiestnili medzi najlepšími postupujúcimi.

RDS Team zvíťazil v bratislavskom kraji.

Celkové prvé miesto získal tím TalentumSAP z Košíc, na treťom mieste skončil bratislavský RDS Team a z piateho miesta postupuje tím IT-PRO-BESST z Trnavy. Pekné výsledky predviedli a cenné skúsenosti zbierali aj ostatné zúčastnené slovenské tímy M-TEAM, Primaškolák a Power Craft, SSOSTA Rangers Team, FBRD-1 a gymmy. Tím Legolas síce skončil na celkovom 11. mieste, no získal navyše Cenu poroty. Angelika Haneszová, trénerka a mentorka tímu TalentumSAP po desaťhodinovej ceste domov potvrdila, že súťaž má z roka na rok vyššiu úroveň a všetky tímy sa na medzinárodné podujatie veľmi dobre pripravujú. Konštrukcie robotických modelov sú čoraz dokonalejšie a výskumné projekty premyslenejšie a originálne prezentované. V Robot Game síce náš robot neurobil všetko, na čo bol skonštruovaný, ale aj tak sa nám darilo viac ako na regionálnom kole a podarilo sa nám dostať sa až do finále, zhodnotila účasť A. Haneszová.

Hodnotenie nášho výskumného projektu bolo veľmi dobré, deti sa tešili na otázky odbornej poroty. Mali pocit, že sa porota vyzná aj v technických záležitostiach a so zanietením prezentovali svoje riešenie že je zaujímavé pozorovať, ako sa deti tešia z ďalších výzev, ako ich zaujímajú veci i problémy naokolo. Usilujú sa hľadať nové riešenia, naučia sa prostredníctvom hry orientovať v zložitom svete a robiť ho lepším. Všetkým organizátorom ďakujeme, tímom gratulujeme a tešíme sa na nové stretnutia, dodali tréneri. V prvom rade by sme sa poďakovali poľským organizátorom za pripravenie úžasného turnaja, povedal tréner a mentor tímu IT-PRO- -BESST Rastislav Rehák. Užili sme si každý jeden moment na súťaži. V takýto výsledok sme ani nedúfali, o to viac nás úprimne teší, že naša enormná snaha a neskutočné množstvo hodín strávených robotikou aj projektom priniesli výsledok v podobe postupu. Rovnako nás teší aj úspech našich krajanov a touto cestou gratulujeme k zaslúženým výsledkom a úspechom tímom TalentumSAP a RDS Team. Uvidíme sa v Nemecku. Vo finále v nemeckom Aachene sa v dňoch 17. a 18. marca 2018 stretne 24 tímov. Tým našim blahoželáme a prajeme veľa zábavy a nových skúseností.

Sylvia Práznovská
koordinátorka programu FLL Slovensko

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 03/2018.

Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.

Komentáre