Všetky plasty recyklovateľné?

Konštrukcia uzavretej bipyridín-ruténiovej (Ru) štruktúry umožňuje katalytickú hydrogenáciu širokého spektra amidových väzieb. Foto Nagoya University

Čo spája proteíny a kevlar? Oba materiály obsahujú dlhé reťazce molekúl spájané amidovými väzbami. Tieto silné chemické väzby sa vyskytujú aj v mnohých iných, prirodzene sa vyskytujúcich molekulách, či ľuďmi vytvorených liečivách a plastoch. Amidové väzby robia plasty veľmi odolnými, no ich zložité rozkladanie často bráni recyklácii. Keď chcú chemici urýchliť chemické reakcie, použijú katalyzátory, ale roztrhnutie amidových väzieb v plastoch, akým je napríklad nylon, si žiada extrémne podmienky a veľké množstvo energie. Teraz sa však vedcom z Nagojskej univerzity podarilo vytvoriť sériu organicko-kovových ruténiových katalyzátorov, ktoré dokážu roztrhnúť aj tú najpevnejšiu amidovú väzbu – efektívne a za ľahko dosiahnuteľných podmienok. Takashi Miura z Nagojskej univerzity uviedol, že ich predchádzajúce katalyzátory dokázali naštartovať hydrogenáciu väčšiny amidových väzieb, ale tieto reakcie si žiadali vysokú teplotu a tlak a trvali neúmerne dlho. Nový ruténiový katalyzátor však dokáže naštartovať hydrogenáciu aj veľmi problematických zlúčenín, a to všetko za podstatne prijateľnejších podmienok.

JK

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 10/2017.

Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.