Vyhodíme práčky?

Vedci vyvinuli nanotextílie, ktoré sa vyčistia samy.

Vedci z univerzity RMIT v austrálskom Melbourne vyvinuli lacný a účinný nový spôsob na výrobu špeciálnych nanoštruktúr, ktoré dokážu pri vystavení sa na svetle rozkladať

organické látky priamo na textílii. Textílie obohatené o takéto nanoštruktúry sa vo svetle žiarovky alebo slnečného žiarenia môžu spontánne zbaviť škvŕn a špiny. Deje sa to tak, že vďaka osvetleniu vzniká v nanoštruktúre fotoenergetický impulz, ktorý vytvára tzv. horúce elektróny. Práve tieto elektróny potom prudko uvoľnia energiu, umožňujúcu nanoštruktúram odbúravať organické látky.

Dr. Rajesh Ramanathan, vedúci tímu, ktorý technológiu vyvinul, povedal, že novinka sa môže aplikovať v mnohých priemyselných odvetviach, kde sa využíva katalýza a rôzne ochranné odevy sa špinia, napríklad. pri výrobe agrochemikálií alebo farmaceutík. Výhodou týchto textílií je to, že už majú nanoštruktúru, takže vynikajúco absorbujú svetlo, čím sa celý proces urýchli, vysvetlil Dr. Ramanathan.

Vedci pracovali s nanoštruktúrami na báze medi a striebra, známymi svojou schopnosťou absorbovať viditeľné svetlo. Veľkou výzvou pre vedcov bolo preniesť túto koncepciu z laboratória na textílie, ktoré možno vyrábať vo veľkom. Napokon prišli s nápadom postupným namáčaním v niekoľkých roztokoch nechať rásť nanoštruktúry priamo na textile. Stabilné nanoštruktúry sa tak vytvorili do 30 minút. Ak potom takúto textíliu vystavili svetlu, vyčistila sa sama od seba v priebehu šiestich minút. Výskum bude pokračovať testovaním upravenej textílie s organickými zlúčeninami, napríklad paradajkovou polievkou či vínom.

Nanoštruktúry vyrástli na bavlnenej textílii, obrázok je zväčšený 150 000-krát, foto univerzita RMIT
Nanoštruktúry vyrástli na bavlnenej textílii, obrázok je zväčšený 150 000-krát, foto univerzita RMIT

Kým budeme môcť úplne odstaviť naše práčky, ešte asi prejde nejaký čas. Nová technológia však dáva základ pre budúci rozvoj úplne samočistiacich textílií.

JK

Foto Pixabay