Zabezpečenie armádnych spôsobilostí cez priemyselnú spoluprácu

Spoločnosti BAE Systems a Aliter Technologies sú po viac ako roku spolupráce pripravené na sériovú výrobu TRM modulu pre radar Commander SK. Slovenská spoločnosť Aliter Technologies ako vybraný dodávateľ BAE Systems vyrobila prototyp TRM, ktorý je po vykonaní  testov výrobcom  v súčasnosti plne funkčný. To znamená, že spoločnosti môžu okamžite začať s produkciou lokátora a kompletný radar Commander SK môže byť doručený slovenským ozbrojeným silám. 

Radar Commander SK zabezpečuje dohľad nad vzdušným priestorom s dlhým dosahom bez ohľadu na nepriaznivé elektronické a meteorologické podmienky, a je tiež schopný nielen detegovať ale aj navigovať bojové a iné lietadlá. Ide o najnovšieho člena úspešnej rodiny radarov typu Commander. Významné komponenty radaru budú vyrábané na Slovensku, tiež sa očakáva poskytovanie podpory a zabezpečenie opráv, ako aj aktualizácia po dobu celého životného cyklu radaru, ktorá sa predpokladá po dobu najmenej 25 rokov.

Program dlhodobej radarovej spolupráce medzi Veľkou Britániou a Slovenskom prináša prvý dôležitý benefit v podobe úspešnej inovácie. Aliter pomohol BAE vylepšiť systém chladenia (heat sink) pre TRM modul. To pre budúcnosť zabezpečí jeho spoľahlivú, efektívnu prevádzku a zlepšený výkon. „Pre nás je to potešením, nová skúsenosť a prestíž pracovať s popredným svetovým výrobcom v oblasti obrany a bezpečnosti, ako BAE Systems bezpochyby je. Táto spolupráca bude pre nás znamenať významnú referenciu, bude mať pozitívny vplyv na naše odborné skúsenosti a know-how, ktoré sú cenné v rámci globálnych spoločných projektov v oblasti obrany,“ uvádza Peter Dostál, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Aliter Technologies. Je presvedčený, že nákup 3 radarov, s možnosťou dokúpenia ďalšieho, umožní vznik pracovných miest pre desiatky ľudí, a to prostredníctvom rozširovania dodávateľského reťazca spoločnosti Aliter Technologies. „Očakávame, že sa do potencionálneho projektu zapojí niekoľko ďalších slovenských firiem malého a stredného rozsahu“, dodáva Peter Dostál.

Potencionálna spolupráca na radare Commader SK poskytne vo všeobecnosti pozitívny impulz pre slovenský obranný priemysel, čo prinesie aj posilnenie bezpečnosti Slovenska. „Sme radi, že s nami spolupracujú profesionálne slovenské spoločnosti, vrátane Aliter Technologies; to bol tiež jeden z dôvodov, prečo sme sa rozhodli pre „premenovanie“ Commander SL na Commander SK, zvlášť pre tento projekt,” vysvetlil Michael Blake, Business Development Manager zo spoločnosti BAE Systems.

Kľúčové benefity britsko-slovenskej spolupráce:
– Udržiavanie a rast špičkových technologických zručností, schopností a pracovných miest na Slovensku
– Vytvorenie slovenského subdodávateľského reťazca
– Poskytovanie celoživotnej podpory na národnej úrovni
– Ďalšie vylepšenia produktu budú zabezpečované na Slovensku
– Maximalizovanie národnej nezávislosti
– Významné výdavky na obranu zostávajú na Slovensku