Zástupcovia Slovenských elektrární navštívili ruskú Novovoronežskú JE

2016_08_01_View 7Novovoronežskú jadrovú elektráreň navštívili v júli zástupcovia Slovenských elektrární, ktorí za zaujímali o skúsenosti ruských odborníkov so spúšťaním nového bloku generácie III+. V súčasnosti sa pripravuje spustenie tretieho a štvrtého bloku jadrovej elektrárne Mochovce.

Slovenská delegácia navštívila v rámci oboznamovania s priebehom montážnych a spúšťacích prác Novovoronežské výcvikové stredisko a inovatívny šiesty blok Novovoronežskej JE. Diskutovala s predstaviteľmi spoločnosti Novovoronež AtomTechEnergo, ktorá má na starosti spúšťanie nových jadrových elektrární a ich modernizáciu a patrí do ruskej štátnej korporácie pre atómovú energiu Rosatom.

Giancarlo Aquilanti, riaditeľ koordinácie a realizácie projektu dostavby JE Mochovce: „Chceli by sme porozumieť, ako prebieha prechod od výstavby k spúšťaniu v prípade nového bloku Novovoronežskej JE s reaktorom VVER-1200. V podobnej fáze sa dnes nachádzame na Slovensku. Pokračujeme vo výstavbe, ktorá bola zahájená v 80. rokoch, ale musíme spĺňať všetky požiadavky na bezpečnosť kladené Európskou úniou.“

„Zaujíma nás harmonogram spúšťacích prác a vykonávanie jednotlivých skúšok. Verím, že v našich harmonogramoch je priestor na zlepšenie a chceli by sme počuť aj názory ruských odborníkov. Komponenty primárneho okruhu nám dodala spoločnosť Škoda JS, ale chceli by sme do etapy spúšťania pozvať aj ruských expertov,“ povedal Peter Andraško, riaditeľ spúšťania projektu dostavby JE Mochovce.

Jadrové bloky s reaktormi VVER-440 sa ukazujú ako spoľahlivé a bezpečné a dodnes sú vo svete vyžadované. Špecialisti z Novovoronežskej elektrárne sú v tomto ohľade priekopníkmi, a teda vhodnými poradcami, pretože tu boli postavené prvé reaktory tohto typu.