Zradnosť inteligentných hračiek

Všetky hračky s pripojením na internet, ktoré majú kamery, mikrofóny či funkciu sledovania polohy, môžu ohroziť súkromie a bezpečnosť detí alebo rodičov. Môže ísť o hovoriaceho medvedíka, inteligentné auto či tablet určený špeciálne pre deti.

Každý rok prichádza na trh čoraz viac inteligentných hračiek. Rodičia by si mali byť vedomí toho, čo prinášajú svojim deťom domov. Keď na internet pripojíte čokoľvek, môžete sa vystaviť počítačovým kybernetickým zločincom. Po napadnutí môžu hekeri použiť mikrofón alebo kameru hračky na to, aby počuli a videli všetko, čo hračka vidí a počuje. V niektorých prípadoch môžu niektorí pochybní ľudia dokonca hovoriť s deťmi, vysvetľuje Daniel Markuson, odborník na súkromie v digitálnom svete zo spoločnosti NordVPN.

Útoky hekerov

V poslednom čase sa čoraz častejšie objavujú varovania odborníkov týkajúce sa zraniteľnosti a hrozieb inteligentných hračiek. Nedávno v Austrálii zistili chybu zabezpečenia detských inteligentných hodiniek. Chyba umožnila sledovať deti, odpočúvať ich, dokonca im aj volať. Je zaujímavé, že spoločnosť, od ktorej inteligentné hodinky GPS pochádzali, podporovala aj jedna z regionálnych austrálskych vlád. Tento prípad nie je výnimka. Zlyhania zabezpečenia sa objavili aj pri dobre známych a inzerovaných hračkách ako Furby Connect, CloudPets, inteligentný robot i-Que a Toy-Fi Teddy. Oficiálne štátne inštitúcie v rôznych krajinách dokonca niektoré inteligentné hračky zakázali.
Napríklad v roku 2017 nemecká Spolková agentúra pre siete zakázala bábiky My Friend Cayla a povolila maloobchodníkom predávať ich, iba keď vyradili ich schopnosť pripojenia na internet. Nórska spotrebiteľská rada poskytla podobné hodnotenie týkajúce sa tejto hračky. Najväčšie známe porušenie, ktoré sa zameriavalo na citlivé informácie o deťoch, sa však stalo ešte v roku 2015. Kybernetickým útokom na výrobcu digitálnych hračiek VTech Holdings sa sprístupnili údaje vyše 6,4 milióna ľudí, väčšinou detí. Odcudzené údaje obsahovali mená, pohlavia a dátumy narodenia.

Rady rodičom

Čo sa týka ochrany dieťaťa, rodičia nemôžu byť nikdy dosť opatrní. Pri výbere inteligentnej hračky pre dieťa existuje niekoľko základných pravidiel:
Spravte si prieskum. Pred nákupom hračky vyhľadajte on-line recenzie a komentáre odborníkov a pozrite si prípadné sťažnosti či problémy zabezpečenia. Nezabudnite si prečítať Zásady ochrany osobných údajov a Podmienky poskytovania služieb na stránke výrobcu.
Neposkytujte svoje informácie. Niektoré hračky a hry vyžadujú registráciu. Pri registrácii buďte pri odovzdávaní informácií opatrní. Vývojári potrebujú váš e-mail, aby vás informovali o aktualizáciách, ale ďalšie informácie sú väčšinou nepotrebné. Ak napríklad vyžadujú dátum narodenia dieťaťa, môžete vždy trochu klamať.
Používajte iba zabezpečené siete Wi-Fi. Pred pripojením inteligentnej hračky k sieti Wi-Fi sa uistite, že je zabezpečená a chránená silným heslom. Pripojenie k verejnej sieti Wi-Fi sa neodporúča, pretože tieto môžu hekeri jednoducho napadnúť. Keď je to možné, nastavte heslo aj na hračke.
Kontrolujte rozhovory. Niektoré inteligentné hračky umožňujú deťom komunikovať s inými deťmi. Nezabudnite dieťaťu vysvetliť, čo sú osobné informácie a prečo ich nemôže poskytovať. Z času na čas si prečítajte správy, aby ste sa uistili, že vaše deti nehovoria s cudzími ľuďmi, ktorí predstierajú, že sú deti.
Keď sa nepoužíva, vypnite ju. Keď sa inteligentná hračka nepoužíva, odporúčame ju vypnúť, čím sa zastaví zhromažďovanie údajov. Ak má produkt mikrofón, uložte ho do zásuvky či do skrine, kde sa ťažšie nahrávajú konverzácie. Hračky s kamerou môžu byť zakryté alebo umiestnené smerom k stene.
Nahláste porušenia. Keď ste si všimli niečo neobvyklé alebo heker napadol hračku, podajte sťažnosť štátnym orgánom. Možno to nepomôže vám, ale urobí to z internetu bezpečnejšie miesto pre všetkých. Zároveň sa vytvorí tlak na výrobcu, aby sa začal zaoberať bezpečnostnými opatreniami.

R
Foto CP, ZDN, PRN

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 1/2020. Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.