Zrod guľatého čuda

Ak existuje predmet, ktorý by mohol všeobecne symbolizovať hru a šport, je to nepochybne lopta. Jedna z najstarších detských hračiek vynájdených človekom a dozaista tiež jedna z najstarších športových pomôcok.

Foto Pixabay

Lopta je natoľko univerzálna, že hry s ňou sa nezávisle od seba objavili v rôznych obdobiach na všetkých kontinentoch obývaných ľuďmi a doteraz je základom najpopulárnejších športov na svete.

Najpopulárnejší šport

Podľa údajov Medzinárodnej futbalovej federácie na celom svete hrá v súčasnosti aktívne futbal približne 240 miliónov ľudí. Niektoré zdroje hovoria až o275 miliónoch hráčov. Počty fanúšikov sa odhadujú na tri a pol miliardy ľudí. Futbal je jednoznačne najrozšírenejším kolektívnym športom na zemeguli a patrí aj medzi športy s najstaršou históriou. Hoci prvá futbalová asociácia sa sformovala v Anglicku v roku 1863 a Anglicko sa preto považuje za kolísku tohto športu, korene tejto hry siahajú oveľa hlbšie do minulosti.

Starogrécky futbalista, foto wikipédia, public domain

Kolektívne naháňanie lopty po ihrisku poznali pod názvom tlachtli už stredoamerickí Mayovia a po nich Aztékovia. Svoje vlastné loptové hry poznali aj starovekí Gréci, hoci zápasy neboli súčasťou panhelénskych hier a neodohrávali sa na štadiónoch. Najpopulárnejšia hra mala názov episkyros: v rámci nej sa dva tímy 12 alebo 14 hráčov usilovali prehodiť loptu ponad súperov a vytlačiť ich za zadnú čiaru. Episkyros však umožňoval hru rukami a svojou násilnosťou pripomínal skôr predchodcu súčasného ragby či amerického futbalu.

Prvý hviezdny hráč?

Zrejme najstarším športom, ktorý pripomínal futbal, bola čínska hra cuju – záznam o nej sa našiel v zbierke prejavov Čan Kuo Cche (Plány bojujúcich štátov) pochádzajúcej z 3. storočia pred n. l. Hra bola v Ázii populárna až do 14. storočia. Hralo sa na obdĺžnikovom ihrisku ohraničenom nízkymi múrikmi alebo špagátmi. V strede boli umiestnené jedna alebo dve brány, cez ktoré sa hráči snažili dostať loptu. V tradičnej verzii existovala len jedna brána a každé mužstvo sa snažilo skórovať cez ňu zo svojej strany. Existoval aj variant nazývaný baida, pri ktorom sa hráči striedali v pokusoch o strelenie gólu bez zásahu súpera.
Nedávne nálezy sú ešte staršie. Lopty nájdené v roku 2020 v hroboch jazdcov na koňoch pri meste Turfan v severozápadnej Číne sú dôkazmi o 3 000 rokov starom športe. V jednom z hrobov sa nachádzali pozostatky 40-ročného muža s pestrofarebnými vlnenými nohavicami – najstaršími známymi nohavicami na svete. Nepoznáme presnú identitu tohto muža, ale keď si uvedomíme aj niektoré jeho ďalšie pohrebné predmety, napríklad konárik zdobený farebnými pásmi a strapcom a, samozrejme, loptu označenú červeným krížom, môžeme si predstaviť, že sa vo svojej komunite tešil zvláštnemu postaveniu, možno vynikajúceho hráča, na ktorého sa muselo spomínať, hovorí archeológ Patrick Wertmann z Zürišskej univerzity. Podľa vedcov však muž v nohaviciach nehral futbal, ale skôr pólo. Na povrchu loptičiek sa totiž zachovali stopy po úderoch pálkou.

Ihrisko pre tlachtli v meste Monte Albán v južnom Mexiku, foto wikipédia/Bobak Ha’Eri, CC BY 2.5

Veľa možností

Fyzikálne princípy vysvetľujúce správanie sa lopty nie sú zložité a nie je ich ani veľa. Aj tu však platí stará poučka: jednoduchosť pravidiel ešte neznamená, že aj výsledok bude jednoduchý. Do lopty kopeme, štucháme, udierame pálkou, odpaľujeme ju výpletmi rakiet, kotúľame ju, hádžeme, odrážame rukami aj hlavami. A toto všetko s ňou robíme na tráve, betóne, piesku, antuke, na plátne na stole, na parketách, pod holým nebom, za vetra i bezvetria, v telocvični alebo hale.
Očakávame od nej, že sa bude odrážať späť do našich rúk, aby sme mohli driblovať ako pri basketbale. Že zaletí čo najďalej po čo najpriamejšej dráhe – alebo radšej s rotáciou a falšom ako pri futbale. A preto sú raz lopty čo najľahšie, kým inokedy sú ťažké a vyplnené pevnou hmotou, zo všetkých možných materiálov v rôznych veľkostiach. V takejto situácii aj zopár pohybových zákonov zaručí nekonečno variácií.

Pokračovanie článku si môžete prečítať v časopise Quark 2/2023. Ak chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov, prihláste sa. Ak ešte nie ste naším predplatiteľom, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.

R