Absencia dôkazov

Hovorí sa, že absencia dôkazov nie je dôkazom absencie. Ak nemáme dôkazy, že pán Hromozvod zabil svojho suseda, neznamená to, že je nevinný. Možno to spravil a dôkazy existujú, len sú ukryté. Alebo to spravil a dôkazov sa dokonale zbavil.

Foto Unsplash/Volodymyr Hryshchenko

Túto myšlienku presadil Carl Sagan a treba uznať, že v mnohých prípadoch nás udrží ostražitých. Na druhej strane s ňou treba narábať opatrne. Absencia dôkazov totiž v mnohých prípadoch naozaj je dôkazom absencie.
Ak vám napríklad niekto povie, že váš kamarát je agresívny bitkár, ktorý neustále vyhľadáva konflikt, a vy s ním roky chodievate po meste a on ani raz nikoho nenapadol, konflikty deeskaluje a celkovo reaguje s chladnou hlavou, tak je možné, že sa mýlil váš pôvodný zdroj a kamarát je maximálny pacifista. Fyzici podobne dlho hľadali známky éteru a keď ich nenašli, usúdili, že neexistuje. Rovnako sme hľadali planétu Vulkán či supersymetriu. Absencia dôkazov postupne presúva náš názor z možno do asi nie.
Pri dôkazoch však nie je dôležité len to, či sme ich našli alebo nie, ale aj to, ako usilovne sme hľadali. Napríklad premýšľate, či prší. Ste v kuchyni, započúvate sa a nič. Potom sa pozriete z okna a tiež nič nevidíte. Je však tma, tak pre istotu aj vyjdete von, natrčíte dlane k nebu a spokojne usúdite, že nie, naozaj neprší. Všetky tri pokusy o dôkaz dažďa zlyhali: počúvanie, pozeranie aj vyskúšanie na vlastnej koži. No aj tak vo vás vyvolali iný pocit. Po prvom ste to odhadovali tak na 50 %, po druhom na 80 % a k istote ste sa priblížili až tým posledným.
Problém s pôvodným tvrdením je taký, že situáciu zjednodušuje. Málokedy máme hypotézu a potom jeden jasný dôkaz k nej. Aj pri pánovi Hromozvodovi z úvodu by sme mali rôzne dôkazy ako odtlačky prstov na mieste činu, výhražnú správu či motív pomsty. Ani jeden z týchto dôkazov nie je dokonalý, niektoré sú lepšie, iné slabšie a až dokopy vytvárajú celkový odhad pravdepodobnosti, či je pán Hromozvod vinný alebo nie.
No a ak sme sa dôkazy nepokúšali hľadať alebo sme hľadali len povrchne, tak ich absencia má veľmi malú, až nulovú výpovednú hodnotu. Nezávisí len od toho, čo sme (ne)našli, ale aj ako usilovne sme hľadali.

Samuel Kováčik
Fakulta matematiky, fyziky a informatiky
Univerzita Komenského v Bratislave
Viac podobných článkov nájdete na stránke vedator.space.

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 12/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.