Ako rozoznať trpaslíky

Hnedý trpaslík, ilustrácia NASA/JPL-Caltech/R. Hurt (IPAC)

Podľa novej štúdie oddeľuje červené trpaslíky, ktoré dlho svietia, od neúspešných hviezd známych ako hnedé trpaslíky povrchová teplota na úrovni štvrtiny teploty Slnka. Keď sú červené a hnedé trpaslíky mladé, vyzerajú rovnako: červeno a matne. Len červené trpaslíky však vznikajú s dostatočnou hmotnosťou na to, aby si udržali jadrové reakcie. Naproti tomu jadrová aktivita hnedých trpaslíkov čoskoro po zrode ustane, potom ochladnú a vyhasnú. Astrofyzikom Dinovi Hsu a Adamovi Burgasserovi z Kalifornskej univerzity v San Diegu sa podarilo nájsť deliacu čiaru medzi týmito dvoma typmi hviezd podľa toho, ako sa pohybujú vesmírom.
Keď sa hviezda zrodí, obieha okolo stredu Mliečnej cesty v kruhu. Časom však gravitačné pôsobenie veľkých objektov a iných hviezd mení jej dráhu na eliptickú. Väčšina červených trpaslíkov je stará. Keďže hnedé trpaslíky chladnú, všetky tie, ktoré sú ešte teplé, sú mladé. Červené trpaslíky by sa teda mali pohybovať po eliptickejších dráhach ako mladé hnedé trpaslíky. Hsuov tím analyzoval 172 trpaslíkov a našiel hranicu oddeľujúcu teplejšie a staršie objekty s eliptickejšími orbitami od chladnejších, ktoré majú kruhovejšie orbity a sú mladšie. Zlom prebieha medzi spektrálnymi typmi L4 a L6, čo zodpovedá povrchovej teplote 1 200 až 1 400 °C. Nad touto teplotou sú tlmené slnká zmesou dlho žijúcich červených trpaslíkov a mladých hnedých trpaslíkov. Pod ňou sú to len hnedé trpaslíky, nepodarené hviezdy predurčené na vyhasnutie.

Zo stránky Science News spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 10/2021. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.