AMAVET opäť medzi najlepšími v Súťaži mladých vedcov EÚ

Na 33. ročníku EUCYS-u boli úspešní aj Slováci, ktorí obsadili druhé miesto a získali špeciálnu Cenu CNIC.

Lucia Cengelová získala na súťaži EUCYS – EU špeciálnu Cenu CNIC.

Súťaž mladých vedcov EÚ (EUCYS – EU Contest for Young Scientists) založila Európska komisia v roku 1989, aby podnietila spoluprácu medzi mladými vedcami a ponúkla im šancu dať sa viesť najprominentnejšími európskymi výskumníkmi. Počet účastníkov narástol z 53 z prvej súťaže v roku 1989 na priemerne 150 účastníkov ročne. V tomto roku (14. – 18. septembra) sa súťaž konala v holandskom Leidene, ktorý je tento rok aj Európskym mestom vedy. Až 132 účastníkov z 33 krajín prezentovalo 85 projektov, s ktorými vyhrali predkolo EUCYS 2022. Na Slovensku bol predkolom už 24. ročník Festivalu vedy a techniky AMAVET 2021 (FVAT), z ktorého na európske finále do Holandska postúpili Lucia Cengelová a Jakub Gál. Slovensko a Asociáciu pre mládež, vedu a techniku (AMAVET) reprezentovali veľmi úspešne.

Jakub Gál s projektom Efektívna kamera s akcelerátorom násobenia tenzorov a optimalizovanou architektúrou konvolučnej neurónovej siete sa umiestnil na 2. mieste, za ktoré získal aj finančnú odmenu 5 000 eur.

Jakub Gál, štvrtý zľava, pri preberaní ceny

Lucia Cengelová s projektom Výpočtový dizajn a experimentálna konštrukcia stabilných enzýmov získala špeciálnu Cenu CNIC. Ide o trojdňový pobyt v Národnom centre pre kardiovaskulárny výskum (CNIC) v Španielsku. Počas pobytu sa víťaz dozvie o projektoch centra priamo od výskumníkov CNIC, o infraštruktúre a technológiách, ktoré sú k dispozícii na riešenie výskumu kardiovaskulárnych problémov.

Čo je podstatou úspešného európskeho projektu mladého Slováka Jakuba Gála? Náš výskum začal ako systém videnia pre súťažného robota RoboCup. Tam sme čelili mnohým problémom v reálnom živote, ako je napríklad vytvorenie robustného a vysokorýchlostného systému, ktorý by bol tiež energeticky efektívny. Vyvinuli sme vlastnú architektúru a skonštruovali sme kompaktnú kameru schopnú spustiť operačný systém umožňujúci rýchle spracovanie obrazu s výbornou konektivitou. Výsledkom našej práce je plne paralelná analógová kamera z komponentov s implementáciou analógovej neurónovej siete na počítačové videnie, ktorá je nízkonákladová a voľne šíriteľná (open source). Silným podnetom na moju prácu bola aj súťaž FVAT AMAVET 2021, z ktorej som postúpil a mohol som svoje výsledky konfrontovať na celoeurópskej súťaži.

V tomto roku môžu mladí vedátori na Slovensku, žiaci II. stupňa základných škôl a žiaci stredných škôl, svoje projekty prihlasovať do 5. októbra 2022 na 25. ročník Festivalu vedy a techniky AMAVET – národného kola EUCYS na Slovensku.

Viac informácií nájdete na stránke www.festivalvedy.sk.
Víťazný projekt Jakuba Gála
Ocenený projekt Lucie Cengelovej

Ján Nemec
Foto AMAVET