Astronomické kalendárium

Takéto zoskupenie Mesiaca, Venuše, Marsu a Merkúru nájdete na rannej oblohe 18. septembra.

Dňa 22. septembra o 22:02 h LSEČ nastáva jesenná rovnodennosť. Týmto dňom sa odštartuje astronomická jeseň na severnej pologuli. Slnko svieti kolmo na zemský rovník, čo zapríčiňuje takmer rovnakú dĺžku dňa a noci na celej planéte.

Jesenná rovnodennosť je jeden z dvoch okamihov za rok, počas ktorých existuje jedno miesto na rovníku, na ktorom slnečné lúče dopadajú kolmo na zemský povrch, t. j. Slnko je tam v nadhlavníku (ak vztiahneme pojem rovnodennosť na celý deň, tak je počas dňa jesennej rovnodennosti postupne Slnko v nadhlavníku na celom rovníku). Je to aj jeden z dvoch okamihov za rok, počas ktorých zemská os smeruje najviac nabok od Slnka.

Planéty na septembrovej oblohe

Septembrový Merkúr je krátko pozorovateľný na skorej rannej oblohe tesne pred východom Slnka nízko nad obzorom, najmä v polovici mesiaca. venuša hrá naďalej úlohu Zorničky – je pozorovateľná počas celého septembra v skorých ranných hodinách až do východu Slnka. Mars aj tento mesiac takmer kopíruje východy a západy. Slnka, ale je krátko pozorovateľný pred východom Slnka. Jupiter zapadá každým dňom skôr, približne hodinu po západe Slnka, takže ani on nám neposkytne veľa času na jeho pozorovanie. Saturn nám však ponúka oveľa lepšie možnosti. Na začiatku mesiaca je pozorovateľný už pred polnocou, na konci septembra vyjde nad obzor večer o pol desiatej hodine, čo nám umožní jeho pozorovanie počas celej noci. Časovo najlepšie pozorovacie možnosti však aj tento mesiac ponúkne Urána Neptún.

Mesiac, Venuša, Mars a Merkúr spolu

Dňa 5. septembra bude Neptún v opozícii so Slnkom, čo v prípade dobrého počasia a dostatočne tmavej oblohy poskytne veľmi dobré pozorovacie možnosti. Neptún je v tomto čase najbližšie k Zemi a je pozorovateľný počas celej noci. Dňa 12. septembra sa bude Merkúr nachádzať v najväčšej západnej elongácii od Slnka (17,9 º) – v tomto čase dosahuje svoj najvyšší bod na oblohe, preto je tento okamih najlepším na jeho pozorovanie. Dňa 18. a 19. septembra nájdeme na rannej oblohe zoskupenie Mesiaca, Venuše, Marsu a Merkúru.

Kométy slabnú

Na oblohe je stále aktuálnou kométou C/2015 v2 johnson, ktorá však slabne a svojou jasnosťou sa šplhá za deviatu magnitúdu. Ešte o čosi slabšou kométou je kométa C/2017 O1(10 mag, súhvezdie Eridanus) a kométa 41P Tuttle-Giacobini-Kresak (11 mag, súhvezdie Hada).

Tauridy a Sextantidy

K septembrovým nociam patria aj meteorické roje, a to severné a južné Tauridy a Sextantidy. Južné Tauridy začínajú svoju aktivitu 15. septembra, severné o 10 dní neskôr. Oba roje však nevynikajú výdatnosťou – Tauridy len päť meteorov za hodinu. Aktívne sú po dobu dvoch mesiacov – od 25.septembra do 25. novembra. Tauridy sú však bohaté na veľmi jasné meteory, tzv. bolidy, v období od septembra do novembra. Materskou kométou je 2P/Encke. Podobne sú na tom aj Sextantity s počtom meteorov šesť za hodinu. Ich domovským súhvezdím je súhvezdie Sextant a aktívne sú od 28. augusta do 5. septembra.

Mgr. Viktória Zemančíková, PhD.
Slovenský zväz astronómov
Ilustrácia www.stellarium.org/sk

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 9/2017.

Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.