Astronomické kalendárium (január 2024)

Januárom opäť odštartujeme rubriku astrokalendárium, tentoraz už pre rok 2024. Aký bude nový rok? Čakajú nás zaujímavé úkazy? Rozhodne áno.

V priebehu mesiaca môžeme naďalej pozorovať krásne zimné súhvezdia, napríklad Orión alebo Veľký pes. Začiatkom januára vrcholí pravidelný meteorický roj, vysoko na oblohe nájdeme Merkúr, najmenšiu planétu našej Slnečnej sústavy, ktorá je zároveň najbližšie pri Slnku, a na oblohe sa odohrá aj niekoľko pekných konjunkcií.

Zimné súhvezdia

Určite ste si všimli, že sa obloha počas roka mení. V lete pozorujeme začiatkom nocí jasnú Mliečnu cestu, keďže sa pozeráme do jadra našej Galaxie, kde je množstvo hviezd. Vidíme súhvezdia typické pre letné obdobie. Mnohé hviezdy a súhvezdia v priebehu noci zapadajú, no iné nie. Tie nazývame cirkumpolárne. Väčšina súhvezdí sa však mení v závislosti od ročného obdobia. Azda najznámejším zimným súhvezdím je bájny lovec Orión, ktorý je pozorovateľný aj z mesta. Na tmavej oblohe by ste v ňom fotoaparátom zachytili niekoľko objektov hlbokého vesmíru, hmlovín. Jednu z nich, tzv. Veľkú hmlovinu v Orióne (M42), vidíme dokonca aj voľným okom uprostred jeho pásu. Aj pomocou malého ďalekohľadu uvidíme pekné detaily. Jeho druhá najjasnejšia a do oranžova sfarbená hviezda Betelgeuze je červeným nadobrom, o ktorom sa predpokladá, že vybuchne ako supernova.
Neďaleko v súhvezdí Býk dominujú dve otvorené hviezdokopy tiež viditeľné voľným okom, sú to Plejády a Hyády. Pod Oriónom sa zasa tesne nad obzor dostane súhvezdie Veľký pes s jasnou hviezdou Sírius. Koncom januára nadránom nad juhovýchodným obzorom vychádza súhvezdie Škorpión, ktoré je pre optimistov predzvesťou pomalého, ale istého príchodu jari.

Kvadrantidy začiatkom mesiaca

Novoročnej oblohe dominuje známy meteorický roj Kvadrantidy, ktorý má svoj názov po už zaniknutom súhvezdí. Jeho radiant sa nachádza v súčasnom súhvezdí Pastier. Maximum nastáva v noci z 3. na 4. januára. Počas maxima môže zenitová hodinová frekvencia (ZHR) dosiahnuť až 120 meteorov za hodinu, no v tomto roku podmienky pre pozorovateľov nebudú príliš priaznivé.
Začiatkom januára neustále zápasíme s jasným počasím. No aj za dobrých atmosférických podmienok sledovanie Kvadrantíd v roku 2024 nebude ideálne. Na oblohe bude rušiť z polovice osvetlený Mesiac a maximum, ktoré je v tomto prípade veľmi krátke, bude prebiehať počas dňa. Napriek tomu sa pri jasnom počasí oplatí Kvadrantidy sledovať.

Merkúr vysoko na oblohe

Merkúr sa nepozoruje po veľkú časť roka ľahko. Môže za to skutočnosť, že je najbližšie pri Slnku. Pokiaľ takáto planéta dosiahne najvyšší bod na oblohe, hovoríme o tzv. najväčšej elongácii. Dňa 12. januára dosiahne vzdialenosť 23,5 uhlového stupňa od Slnka a bude dobre pozorovateľný na rannej oblohe počas svitania.
Neďaleko uvidíme ešte jasnejšiu planétu Venušu. Skoro ráno 8. a 9. januára sa k týmto dvom objektom priblíži aj úzky kosáčik Mesiaca, ktorý vytvorí s Merkúrom a Venušou krásnu konjunkciu.

Zaujímavé konjunkcie

Zaujímavé priblíženie Mesiaca a Saturnu nastane 14. januára večer po západe Slnka. Vo štvrtok 18. januára sa zasa Mesiac priblíži k planéte Jupiter.

Text a foto Tomáš Slovinský
riaditeľ OZ Astronómia pre všetkých

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 01/2024. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.