Astronomické kalendárium (marec 2023)

V marci už všetci nedočkavci vítajú prichádzajúcu jar, prvý jarný deň či jarnú rovnodennosť. Nadšenci nočnej oblohy sa opäť majú na čo tešiť.

Hneď začiatkom mesiaca môžeme pozorovať dve krásne konjunkcie planét Venuša a Jupiter, 7. marca nastane spln Mesiaca. Od prvej polovice marca tmavé noci bez mesačného svitu odhalia jas zodiakálneho svetla nad západným obzorom, ktorý je doplnený protisvitom vysoko na oblohe. Koncom marca sa pripravte na ďalšie konjunkcie – Mesiac, Venuša a Jupiter očaria po západe Slnka.

Stretávanie sa súhvezdí

Jar a jeseň sú obdobiami, ktoré prajú pozorovateľom tým, že počas nocí môžu pozorovať dve odlišné tváre nočnej oblohy. V marci je to hneď na začiatku astronomickej noci, keď Slnko klesne 18 stupňov pod obzor. Vtedy uvidíme jasovo slabšiu časť našej Galaxie a súhvezdia zimnej nočnej oblohy, ktoré v priebehu nocí zapadajú. Nadránom, ešte pred svitaním je zasa vidieť vychádzať súhvezdia typické pre jarnú, či dokonca letnú oblohu, ako je napríklad Škorpión. Fotografi môžu zbystriť pozornosť, začína sa totiž sezóna lovu snímok najjasnejšej časti Mliečnej cesty, ktorá na oblohe nadránom iba vychádza a vytvára tak projekčne pekný oblúk.

Zodiakálne svetlo a protisvit

Marec je ideálny mesiac na pozorovanie zodiakálneho svetla. Urobiť tak môžeme najmä v druhej polovici marca, keď Mesiac už svojou ubúdajúcou fázou nebude začiatkom nocí na oblohe rušiť. Zodiakálne svetlo rozprestierajúce sa naprieč ekliptikou súhvezdiami zverokruhu je vlastne slnečné svetlo rozptýlené na čiastočkách prachu vo vnútornej časti našej Slnečnej sústavy. My ho na nočnej oblohe pozorujeme ako jasný kužeľ. Aby sme ho videli, musíme sa vydať do čo najtmavších regiónov bez škodlivého svetelného znečistenia. Uvidíme ho po západe Slnka nad západným obzorom už počas astronomického súmraku.
Na opačnej strane oblohy bude v tej chvíli mierne zjasnený bod na úrovni ekliptiky, nachádzajúci sa oproti polohe Slnka. Nazýva sa protisvit a približne v polovici noci sa dostane vysoko nad južný obzor, kde bude za dobrých podmienok a na tmavej oblohe okom viditeľný. Takéto podmienky nastávajú najmä v marci a októbri.

Konjunkcie

Stretnutia objektov našej Slnečnej sústavy na oblohe z hľadiska pozemského pozorovateľa nás neobídu ani v marci. Navyše prvé dva marcové dni sa môžeme tešiť na dve najjasnejšie planéty veľmi blízko pri sebe. Venuša a Jupiter sa nad západným obzorom počas súmraku ocitnú vo vzdialenosti 40 uhlových minút, čo je iba o čosi viac než uhlová veľkosť mesačného disku. V ďalekohľade uvidíme aj štyri Galileove mesiace. Neskôr, 23. marca sa ocitne tenký kosáčik Mesiaca medzi planétami Jupiter a Venuša, opäť počas súmraku. A o deň neskôr, 24. marca, sa presunie nad Venušu, pričom oba tieto objekty budú po astronomickom súmraku priamo v zodiakálnom svetle, čo vytvára zaujímavé námety na krásne snímky nočného neba.
Jarná rovnodennosť nastáva 20. marca o 22:24 SEČ.

Text a foto Tomáš Slovinský
riaditeľ OZ Astronómia pre všetkých

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 3/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.