Astronomické kalendárium (november)

V novembri je ešte vždy možnosť zazrieť zodiakálny protisvit, ktorý sa pomaly presúva do bodu medzi dvoma otvorenými hviezdokopami – Plejádami a Hyádami. Na tmavej nočnej oblohe vynikne zimná Mliečna cesta s jasnými hviezdami v tvare šesťuholníka, po ktorom nesie názov známy asterizmus Zimný šesťuholník. Jeho súčasťou sú hviezdy Aldebaran, Rigel, Sírius, Procyon, Pollux a Capella – najvýraznejšie hviezdy zimnej nočnej oblohy. Na fotografii zo Stratenskej zátoky vidíme aj jasné farebné prirodzené žiarenie atmosféry, spomínané hviezdy či zodiakálny protisvit, foto Tomáš Slovinský.

Koniec jesene naznačujú nadchádzajúce dlhé noci. Pri pohľade na nočnú oblohu sa nám síce ešte vždy ponúkajú jesenné súhvezdia, no keď sa zadívame východným smerom, budeme mať pred sebou vychádzajúce súhvezdia zimy.

Najnápadnejším reprezentantom týchto súhvezdí je známy mytologický lovec Orión s kyjakom v jednej ruke a štítom brániacim ho pred Býkom v druhej. Jeho jasné hviezdy Betelgeuse a Rigel patria medzi najnápadnejšie hviezdy našej oblohy a výnimočné sú najmä svojím charakteristickým zafarbením. Pod Oriónovým pásom by sme si nemali nechať ujsť Veľkú hmlovinu v Orióne (M42), ktorá je miestom zrodu nových hviezd a viditeľná je aj voľným okom. Nápadným zimným súhvezdím je aj spomínané súhvezdie Býk, v ktorom sa nachádza otvorená hviezdokopa Plejády. Tá na pohľad pripomína maličký voz a je nádherná pri pozorovaní voľným okom aj triédrom.

Pozorovateľnosť planét

Merkúr je počas prvých novembrových nocí pre nás pozorovateľný pred východom Slnka na skorej rannej oblohe. Koncom mesiaca začne svojimi východmi a západmi kopírovať východy a západy Slnka, čím sa pre nás stane nepozorovateľný. Venušu môžeme počas celého novembra pozorovať ako Večernicu nad obzorom ihneď po západe Slnka. Nájdeme ju v súhvezdí Váhy.
Mars sa nachádza nad obzorom najmä počas dňa, preto je pre nás v tomto mesiaci naďalej plnohodnotne nepozorovateľný. Lepšie pozorovacie možnosti nám poskytuje Jupiter. Ten je pozorovateľný po západe Slnka. Je neprehliadnuteľným objektom v súhvezdí Kozorožec. Nad obzorom zotrváva do pol dvanástej v noci na začiatku mesiaca, na konci novembra bude zapadať pred desiatou hodinou večer. Aj Saturn nájdeme v súhvezdí Kozorožec, a to počas celého mesiaca. Pozorovateľný je však iba krátko po západe Slnka a vo večerných hodinách sa poberá pod horizont. Urán je pozorovateľný počas celej noci, a to naďalej v súhvezdí Baran. S pomocou ďalekohľadu sa môžeme zamerať aj na pozorovanie poslednej planéty našej slnečnej sústavy – Neptúnu. Nad obzorom ho môžeme vidieť počas prvej polovice noci a s pozorovaním môžeme začať po západe Slnka.

Novembrové meteorické roje

K novembrovým krásam na oblohe patrí aj meteorický roj Leonidy. Leonidy predstavujú jeden z najvýraznejších a najpozorovanejších meteorických rojov. Túto povesť nadobudli vďaka extrémnym meteorickým dažďom, ktoré boli počas ich aktivity na oblohe pozorované.
Tento meteorický roj spôsobujú husté vlákna vinúce sa za kométou 55P/Tempel-Tuttle. Tieto vlákna nie sú rovnakej hustoty – v prípade, že Zem prechádza zhustenými vláknami, pozorujeme meteorické dažde. V prípade menej hustých vláken ide o meteorické roje. Najpozoruhodnejší bol dážď Leoníd v novembri v roku 1833, keď bolo pozorovaných vyše 46-tisíc meteorov za hodinu.

V noci 17. novembra 1966 bolo počas 20 minút pozorovaných dokonca až 100-tisíc meteorov. Tento rok sa produktivita roja odhaduje na približne 15 meteorov za hodinu.
Výnimočnosťou však je, že Leonidy dokážu produkovať veľmi jasné bolidy, čo je spôsobené aj veľkou vstupnou rýchlosťou do atmosféry (okolo 71 km/s). Leonidy sú aktívne od 6. do 30. novembra. Maximum aktivity sa tento rok predpokladá na 17. november okolo 18. hodiny. Radiant tohto roja, ako napovedá už jeho názov, nájdeme v súhvezdí Lev. Pozorovanie však bude v tomto čase značne narúšať jas Mesiaca.

Mgr. Viktória Zemančíková, PhD.
Slovenský zväz astronómov