Automatická analýza odpadu

Inteligentná toaleta vie pomocou technológie umelej inteligencie automaticky vyhodnotiť náš odpad a pomôže tak lekárom zhodnotiť náš zdravotný stav.

Ilustračné foto Pixabay

Niet hádam človeka, ktorý by občas nemal väčšie či menšie problémy súvisiace s trávením. Môže ísť napríklad o bolenie brucha (pokazený žalúdok), kŕče, zvracanie, hnačky či zápchu. Zatiaľ čo spomenuté tráviace ťažkosti obvykle rýchlo ustúpia, existujú aj vážne a pretrvávajúce ťažkosti či ochorenia, ku ktorým patria napríklad cirhóza, hepatitída, žlčové kamene, gastritída, rakovina hrubého čreva a mnoho ďalších.
Liečba týchto ťažších ochorení tráviaceho traktu je v kompetencii špecializovaných lekárov – gastroenterológov. Tí majú na priame prehliadnutie telesných dutín vyšetrovaciu metódu, ktorej základom je optický prístroj endoskop. Pomocou neho lekári zisťujú napríklad stav čriev pacienta. Dôležité informácie môžu lekári zistiť aj zo stolice. Pretože je takmer nemožné, aby pacient doniesol k lekárovi dostatočne veľkú vzorku, je lekár odkázaný na pacientov subjektívny opis. Ide tu najmä o konzistenciu, sfarbenie či hustotu stolice. Z nepravidelnosti stolice môže skúsený lekár vyvodiť závery či podozrenia napríklad na zápal čriev či na syndróm dráždivého čreva. Otázkou však je, ako nájsť vhodný spôsob vyšetrenia stolice čo najskôr po jej vypudení z tela.
Týmto problémom sa zaoberali vedci z Dukovej univerzity v americkom štáte Severná Karolína. Navrhli inteligentnú toaletu vybavenú technológiou umelej inteligencie. Inovatívny systém skenuje a klasifikuje odpadový produkt nášho tela hneď po jeho vylúčení, v okamihu jeho splachovania. Systém urobí snímku stolice nachádzajúcej sa v odpadovej rúre toalety a automaticky ju vyhodnotí pomocou algoritmu umelej inteligencie (UI), ktorý má v pamäti viac než 3 000 snímok stolíc preskúmaných a klasifikovaných skúsenými gastroenterológmi. Systém UI vyberie z uložených snímok tú, ktorá najviac zodpovedá práve naskenovanej vzorke, a lekár tak vie zhodnotiť, aký problém s črevami by mohol mať pacient. Veľkou výhodou systému je to, že ho možno namontovať do existujúcich toaliet.

RM

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 9/2021. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.