Biela veľryba spustená

O japonských ozbrojených silách sa u nás vie pomerne málo a aj médiá o nich zriedkavo informujú.

Foto wikipédia/Hunini, CC BY-SA 4.0

Keďže Japonsko je ostrovnou krajinou, je prirodzené, že disponovalo a v súčasnosti disponuje flotilou vojenských lodí, do ktorej patria aj ponorky. Pred druhou svetovou vojnou bolo Japonsko treťou najväčšou námornou veľmocou. Po druhej svetovej vojne bolo japonské cisárske námorníctvo rozvrátené a stratilo väčšinu svojich lodí. Víťazné mocnosti ho odzbrojili, väčšinu zostávajúcich lodí zošrotovali a niektoré si ponechali ako súčasť reparácií. K obnove japonského námorníctva došlo v roku 1954, keď boli založené Japonské námorné sily sebaobrany. Zdôraznenie sebaobranného charakteru námorných síl vyplýva z toho, že japonská ústava im zakazuje viesť boj mimo vlastného územia.
Do japonskej vojenskej flotily patrí aj 23 ponoriek – 11 triedy Ojašio a 12 triedy Sórjú. K týmto ponorkám pribudnú v najbližších rokoch tri ďalšie ponorky triedy Taigei. Trieda dostala označenie po prvom plavidle tohto radu, ktoré bolo spustené do vody v polovici októbra minulého roku. Do služby by sa malo dostať v roku 2022.
Presne rok po prvej ponorke, 14. októbra tohto roku, bola v lodeniciach firmy Kawasaki Heavy Industries spustená do vody druhá ponorka triedy Taigei, nazvaná Hakugei (biela veľryba). Táto ponorka má výtlak 3 000 ton, čo je o sto viac, než je výtlak ponoriek triedy Sórjú. Podobne ako jej predchodkyne bude aj ponorka Hakugei vystrojená lítiovo-iónovými batériami. Vyžadujú menej údržby a majú dlhšiu výdrž pod hladinou než klasické olovené akumulátory. Nová ponorka má dĺžku 84 m, šírku 9,1 m a ponor 10,4 m. Jej obsluhu bude tvoriť asi 70 námorníkov. Do výzbroje bude patriť aj šesť 533-milimetrových torpédometov. Japonsko zatiaľ nezverejnilo, do akej hĺbky sa tieto ponorky budú môcť ponoriť. Budú však mať zdokonalený sonarový systém, modernizovaný bojový riadiaci systém, zlepšené charakteristiky neodhaliteľnosti a budú vystrojené protitorpédovými klamnými cieľmi.
Zaradenie ponorky Hakugei do stavu Japonských námorných síl sebaobrany je plánované na marec 2023. V roku 2022 by mala byť na vodu spustená tretia, zatiaľ bezmenná ponorka triedy Taigei, ktorá by sa do služby mala dostať v marci 2024.

RM

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 12/2021. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.