Brmbolcový krab

Foto Pixabay

Takéhoto kraba možno nájsť na Havajských ostrovoch. Odborne sa nazýva Lybia edmondsoni, no prezývajú ho aj: pom-pom krab (brmbolcový krab), krab boxer alebo kūmimi pua, čo je rečou domácich krab nejedlá kvetinka.

Na rozdiel od bežných krabov nemá také silné klepetá a pevný pancier. Evolúcia ho však vybavila niečím iným. Tento krab totiž chodí všade vyzbrojený – vo svojich klepietkach zviera drobné, no jedovaté morské sasanky (bežne Triactis producta).
Pomocou nich sa krab kŕmi a zároveň bráni – aj keď je vzájomné stretnutie zväčša vybavené z bezpečnej vzdialenosti (hrozivým mávaním sasaniek).
Takmer všetky jedince majú dve sasanky, v každom klepete jednu. Keďže sa sasanky dokážu rozmnožovať nepohlavne delením, dochádza v prípade straty jednej z nich k niečomu zaujímavému. Ak má krab len jednu sasanku, roztrhne ju na dve časti a nechá ich v priebehu niekoľkých dní dorásť – čoskoro je tak znova pripravený na svoje odstrašujúce tančeky (druhá možnosť je ukradnúť ju inému krabovi).

Samuel Kováčik
Fakulta matematiky, fyziky a informatiky
Univerzita Komenského v Bratislave
Viac podobných článkov nájdete na stránke vedator.space.

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 7/2021. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.