Bývať ako vtáci

Domček na stromoch v Mestských lesoch v Bratislave, lokalita Dlhé lúky, foto Vladimír Ješko

V minulosti sa domy na stromoch stavali najmä pre zábavu detí. Čoraz viac sa ich však v posledných rokoch stavia aj pre dospelých, väčšinou ako ponuka na krátkodobý pobyt v prírode.

Dom na strome môže slúžiť ako útočisko, úkryt alebo ako destinácia na výlet pri úteku pred povinnosťami každodenného života a pri hľadaní miesta na oddych. Domy na stromoch sú umiestnené väčšinou v lese a svojim obyvateľom poskytujú intímny kontakt s prírodou. Záujemcovia o bývanie sa tu nezdržujú dlho, aj keď na našej planéte sa nájde aj malý počet ľudí, ktorí sa snažia v takýchto príbytkoch bývať trvalo. Na Slovensku nájdeme netradičné, hoci krátkodobé ubytovanie v korunách stromov v štyroch lokalitách.

Domček na dube vo vinici v Svätom Jure, víťazné dielo súťaže CE.ZA.AR 2018 v kategórii rodinné domy, foto Dominik Sepp

DUBODOM vo vinici 

Objekt vo vinici nad Svätým Jurom je odpoveďou na túžbu človeka túžiaceho po krátkodobom oddychu v tichu lesa, no v blízkosti mesta a vinice, povedal o svojom diele architekt Pavol Šiška. Jeho DUBoDOM, domček na strome, bol ocenený ako najlepšie dielo v súťaži CE.ZA.AR 2018, v kategórii rodinné domy. Drobná, celoročne využívaná drevostavba pár metrov nad povrchom rešpektuje prírodu. Ani jedna živá končatina statného dubu nemusela byť vyrezaná, dispozíciu, ako aj celkové rozmery domu určili samotné konáre stromu. Dom v korunách starého duba stojí v lese nad vinicou s vyše tridsaťročným, ekologicky obrábaným vinohradom. Dub, ktorý je stredobodom pozornosti, rastie na starej kamennej rúne (starší výraz pre chodníček vo vinohrade), ktorú ľudia počas stáročí ručne nanosili zo svojich vinohradov. Tie boli všade naokolo. Tam, kde boli kedysi vinice, dnes zostal už len les a vyrástol dub. DUBoDOM je upevnený na dube, ktorý sa rozkonáruje tesne nad zemou pomocou takzvaných TABs (Treehouse Attachement Bolts, konštrukčné diely určené práve na stavbu domov na stromoch). Tie navrhli a vyrobili na mieru pre túto realizáciu. V prípade DUBoDOM-u je ťažisko len pár desiatok centimetrov nad zemou, no aj tak v závane vetra možno cítiť pohyb stromu aj celého objektu.

Domček na stromoch v Mestských lesoch v Bratislave, lokalita Kačín, foto Vladimír Ješko

Každý konár či kmeň prechádzajúci stenami, stropom či podlahou má k dispozícii dostatok priestoru na pohyb vo vetre, ako aj na rast (ktorý sa však od dubu vo veľkej miere už neočakáva). Svetlé drevo použité v interiéri domčeka tvorí kulisu pre tmavé kmene a konáre prechádzajúce priestorom. Dub je tu predsa hostiteľom parazitického objektu.

V korunách lesoparku 

Bratislavské mestské lesy postavili v septembri 2016 domček na stromoch v lesoparku na Kačíne, čo je Bratislavčanmi obľúbená zóna oddychu. Je vo výške šesť metrov a zmestia sa doň traja ľudia. Pre veľký záujem dobudovali o rok aj druhý domček na Dlhých lúkach v údolí potoka Vydrica. Ten je štyri metre nad zemou a prespať v ňom môže rodina s dvomi deťmi. Obidve stavby posudzoval aj dendrológ (odborník na stromy). Ceny za prenocovanie v korunách stromov sa pohybujú okolo sto eur za noc. Záujem je veľký, chodia sem najmä otcovia s deťmi, celé rodiny, ale aj zaľúbené páriky, vraví asistentka riaditeľa bratislavských Mestských lesov Martina Kohárová. Návštevníci podľa nej chodia väčšinou na jednu noc, pretože v domčeku nie je elektrina ani voda. Ide o zážitok stráviť noc na strome, ale na viac nocí by to už kvôli hygiene bolo problematické, vysvetľuje. Pobyt si ľudia môžu rezervovať od apríla do októbra. Najmä cez víkendy a v lete si však treba domček rezervovať dostatočne včas. Noc tu strávil napríklad mladý pár z Hongkongu, ktorým ju ako svadobný dar daroval kamarát z Bratislavy. Jednu noc namiesto hotela uprednostnila na strome aj izraelská rodinka, ktorá prišla do Bratislavy na dovolenku.

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 11/2018.

Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.