Centrum ekovýchovy

Foto L. Kralovičová

V rekreačnom areáli na Kamzíku v Bratislave vzniklo moderné Centrum ekovýchovy. Slúži na organizovanie kurzov a seminárov o ochrane prírody pre školy aj verejnosť. V priestoroch sa tiež konajú odborné prednášky a semináre na lesnícke témy.
Hlavné mesto a Mestské lesy v Bratislave okrem nového centra sprístupňujú aj okolitý areál – arborétum s desiatkami vzácnych stromov, ktoré bolo verejnosti roky neprístupné. Teraz sa v ňom dá prechádzať vtedy, keď sa nekonajú kurzy, najmä poobede a počas víkendov. Záhradu tvoria pre naše územie exotické, viac ako storočné dreviny, ktoré vysadili koncom 19. a začiatkom 20. storočia. Pôvodne záhradu zrejme vlastnila a arborétum vybudovala rodina Pálffyovcov.
Centrum ekovýchovy tvorí trojica prepojených objektov obložených drevom. Budova je nízkoenergetická a pracuje so zrážkovou vodou, ktorá sa zadržiava a vracia späť do prírody. Mestské lesy získali vďaka novému centru priestor na rozvíjanie lesníckej pedagogiky. Centrum je v prevádzke predovšetkým počas pracovných dní, v rámci ktorej sa v ňom konajú kurzy pre deti z bratislavských škôl. Počas víkendov ponúka aktivity pre širšiu verejnosť. Kurzy, školenia či odborné stretnutia sa týkajú rôznych tém, ako sú starostlivosť o les, chov včiel, spoznávanie drevín a živočíchov či myšlienky podpory biodiverzity v dotyku vzácneho prírodného územia hlavného mesta.
Časť kurzov je aj pod odbornou taktovkou Inštitútu aplikovanej ekológie Daphne, ktorý je v rámci projektu jedným z partnerov. Od januára do novembra 2024, vždy prvú nedeľu v mesiaci, v čase od 10.00 do 17.00 h pripravuje na Kamzíku ekovýchovný program a aktivity vedené lektormi, ktoré si rodiny s deťmi, ako aj verejnosť môžu vyskúšať bezplatne.

R

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 2/2024. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.