Chladič proti bolesti

Zariadenie, ktoré chladí nervy, dokázalo po zavedení implantátu potkanom blokovať signály bolesti. V budúcnosti by mohlo slúžiť ľudským pacientom po operáciách.

Foto Northwestern University

Je známe, že nízke teploty znecitlivia nervy v tele. Docieliť to pomocou elektronického implantátu však nie je jednoduché. Nervy sú krehké a implantát by malo telo absorbovať, aby ho lekári nemuseli odstraňovať. Zariadenie tímu bioinžiniera Johna Rogersa z Northwestern University v Evanstone v štáte Illinois je vyrobené z materiálov rozpustných vo vode a obsahuje mäkkú manžetu, ktorá obopína nerv ako toaletný papier na rolke. Po jej dĺžke sa tiahnu drobné kanáliky, cez ktoré sa pumpuje chladiaca kvapalina. Jej odparovanie odoberá teplo z nervu, ktorý je pod ňou. Snímač teploty pomáha vedcom trafiť do správneho bodu – dosť studeného na to, aby blokoval bolesť, ale nie takého studeného, aby poškodil nerv.
Zariadenie bude slúžiť skôr na liečbu bolesti po operácii než na chronickú bolesť. Chladič sa totiž pripája k vonkajšiemu zdroju energie a k pacientom by sa pripútal ako infúzia. Otázkou je, ako dlho ho možno aplikovať bez poškodenia tkanív. Pri testoch najdlhšie chladili nervy potkanov približne 15 minút, čo na účinnú liečbu bolesti nestačí.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 8/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.