Chrobák prieskumník

Búrlivý rozvoj vedy, techniky a technológií sa odráža aj v jazyku, a to najmä rozširovaním slovnej zásoby o slová a výrazy, ktoré by sme v slovníkoch spred niekoľkých desaťročí márne hľadali.

Stáva sa však aj to, že novú technológiu či inovatívny produkt pomenujeme už existujúcim slovom či výrazom, ktorému však priradíme úplne nový význam. Nevýhodou takéhoto slova je to, že bez kontextu nemožno posúdiť, ktorý význam máme na mysli. Typickým príkladom môže byť anglické slovo drone, ktoré historicky označuje včelieho samca (trúda). Teraz sa už dá len ťažko zistiť, kto a kedy použil po prvý raz výraz drone aj na označenie (obvykle malého) bezposádkového lietajúceho prostriedku. My si však dva významy anglického slova drone nemôžeme pliesť, pretože pre ten živý drone máme výraz trúd, zatiaľ čo pre bezposádkové lietadlo sme prevzali anglický výraz drone, ale bez koncového e. Drony rôznej konštrukcie a rôznej veľkosti sa v súčasnosti používajú na plnenie rozmanitých úloh. Veľký význam majú drony v ozbrojených silách, pretože ich možno nasadzovať aj na operácie, pri ktorých by boli posádky klasických lietadiel vystavované prílišnému nebezpečenstvu. Veľký vojenský význam nadobúdajú miniatúrne drony, nazývané aj nanodrony. Ide o tie, ktoré sa temer vojdú do dlane a vojak ich môže bez problémov nosiť so sebou. Britská armáda začala nedávno testovať nanodrony, ktoré vyvinul výrobca dronov UAVTEK v spolupráci s koncernom BAE Systems. Miniatúrny dron, ktorý dostal príhodný názov Bug (chrobák), má hmotnosť len asi 200 gramov a jeho dolet je približne dva kilometre. Nabitá batéria postačí až na 40 minút letu. Dron má štyri rotory, takže ide o kvadroptéru. Jeho pozitívnou vlastnosťou je, že je schopný lietať aj vo vetre vanúcom rýchlosťou 65 km/h, pri krátkodobých nárazoch až 80 km/h. Jednou z hlavných úloh dronu je taktický prieskum nad územím protivníka. Na tento účel je vystrojený citlivou kamerou, ktorá môže byť trvalo zameraná na zvolený cieľ bez ohľadu na to, kam dron letí. Môže mať aj mapovaciu alebo infračervenú kameru. Obraz z kamery sa dá vysielať do rozmanitých prijímačov. Veľkou výhodou sú veľmi malé rozmery dronu (zatiaľ nezverejnené), ktorý sa dá na oblohe len ťažko odlíšiť od vtákov.

RM, foto BAE Systems

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 2/2021. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.