Čierne diery v MMB

Výstava Múzea mesta Bratislavy (MMB), ktorú otvorili koncom mája vo Výstavnej sieni Starej radnice, prepája históriu bratislavských dlažieb a obkladov z knižného bestselleru združenia Čierne diery s predmetmi v zbierkach múzea. Jej cieľom je poukázať na inšpiračné zdroje umeleckého remesla a interiérového dizajnu, ktorými sú prírodné materiály.
Výstava vychádza z výskumu dvojice Julia Itin a Štefan Cipár, ktorým sa podarilo dostať do niekoľkých stoviek domov v širšom centre Bratislavy a zdokumentovať a popísať exempláre obkladov a dlažieb datované od polovice 19. storočia až do polovice 20. storočia. Tie nachádzali počas trojročného obdobia výskumu v lokalitách ako Staré Mesto, Palisády, Obchodná ulica, Hlavná stanica, Blumentál, ale aj Rača alebo Vajnory.
Kurátorka výstavy Jana Švantnerová spárovala nálezy dlaždíc s predmetmi v zbierkach MMB. Jej kreatívny výber na základe vizuálnej súvzťažnosti odkazuje na dlhodobú tradíciu imitovania a napodobovania luxusných materiálov alebo techník z rôznych období, ako napríklad renesancia či secesia. Výskum bratislavských dlažieb sa tak prepája s ďalšími artefaktmi v interiéroch, ktoré imitovali napríklad korytnačinu, polodrahokamy či techniky úpravy skla a keramiky.
Zamyslenie sa nad mimetickými postupmi v dejinách umenia nám zároveň umožňuje dozvedieť sa viac o vzoroch nápodoby a o význame a hodnote, ktoré im pripisovala a pripisuje spoločnosť. Vďaka keramickým obkladom a dlažbám sa nám otvára svet rafinovaných techník a materiálov ako marketéria pietre dure či irizované sklo a lityalín, uvádza J. Švantnerová. Vďaka spolupráci so SNM – Prírodovedným múzeom výstavu obohacujú ukážky minerálov, nerastov a živočíchov. Zasadené sú do nej aj dve intervencie súčasného umenia.
Súčasťou programu k výstave, ktorá potrvá do 13. októbra 2024, sú komentované prechádzky za bratislavskými dlažbami organizované o. z. Čierne diery. Viac informácií nájdete na www.mmb.sk a sociálnych sieťach Múzea mesta Bratislavy.

Múzeum mesta Bratislavy

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 7/2024. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.