Citróny proti kameňom

Vedci našli v citrónoch nanočastice, ktoré dokážu blokovať tvorbu obličkových kameňov. Hoci niektoré lieky môžu pomôcť pri liečbe kameňov, mnoho ľudí nakoniec potrebuje na ich odstránenie chirurgický zákrok. Kamene vznikajú, keď minerály kryštalizujú a zhlukujú sa vnútri obličiek, pričom môžu bolestivo narúšať tkanivá.

Foto Unsplash/Francesca Hotchin

Citrónová šťava je známym domácim liekom na obličkové kamene a vedci už vedeli, že kyselina citrónová sa viaže na minerály, z ktorých sa kamene skladajú. Pitie citrónovej šťavy vo veľkom množstve však nie je príjemné a môže spôsobovať napríklad problémy so zubami. Farmaceutický vedec Hongzhi Qiao a jeho kolegovia z Univerzity čínskej medicíny v Nanjingu našli nanočastice – malé vaky naplnené molekulami tukov, bielkovín a DNA – v rôznych rastlinách, ako sú ženšen, grapefruit a púpava, a tiež v citrónovej šťave. Tieto častice pri pokusoch s potkanmi spomalili tvorbu kameňov tým, že obmedzili vývoj kryštálov oxalátu vápenatého, ktorý je bežne zodpovedný za ich tvorbu.
Použitie citrónových nanočastíc na liečbu ľudí je ešte v nedohľadne, ale výsledky tímu sú podľa H. Qiaoa sľubné. Čím rýchlejšie sa podarí takéto zistenie dostať do klinickej štúdie na ľuďoch, tým lepšie, dodáva.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 4/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.