Čo nájdete v aprílovom Quarku

Hlavnou témou aprílového čísla Quarku je bioinformatika – nový vedný odbor, ktorý odhaľuje tajomstvá DNA. Tento vedný odbor vznikol aj vďaka úžasnému technologickému vývoju v posledných rokoch. 

Práca typického mikrobiológa ešte do polovice minulého storočia spočívala v pestovaní baktérií na Petriho miskách v laboratóriu. Existujú však aj také baktérie, ktoré pestovať v laboratóriu nikdy nebude možné. Ako však študovať ich nároky na živiny, ich životný cyklus, ich schopnosti a toxicitu pre ľudí bez pestovania na Petriho miskách? Vyriešil to vynález DNA sekvenátora.

Ondrej Čierny si plní svoje vesmírne sny. Študovať začal na Slovensku, dnes však svoju perspektívu vidí v štúdiu v zahraničí. Jeho rozhodnutie ovplyvnili aj letné zahraničné stáže, v rámci ktorých sa dostal k výskumu v oblasti kozmonautiky a automatizácie a jeho diplomová práca zaujala odborníkov na MIT. Ako uviedol v rozhovore pre Quark, jeho snom je podieľať sa v budúcnosti ako inžinier na projekte vesmírnej sondy, ktorá by skúmala niečo doposiaľ nepreskúmané mimo našej planéty.

Okrem hlavnej témy a rozhovoru nájdete v aprílovom Quarku samozrejme aj množstvo ďalších zaujímavých tém. Priestor si v ňom našli témy z oblasti IT, ale aj nové domy z 3D tlačiarne a nástup nových technológií v zdravotníctve, ktoré zlepšujú diagnostiku a starostlivosť o pacienta a tiež článok o najnovších archeologických poznatkoch z náleziska Vráble-Fidvár.  Na krásnych fotografiách doplnených textom sa môžete zoznámiť s rybárikom riečnym, ktorý si zaslúži prívlastok lietajúci drahokam. Z technických vied sú to najmä články o elektrárni vzkriesenej z ruín, o elektronickom športe, o dvoch novinkách na leteckom nebi, o nezvyklom transportnom systéme predstavenom na autosalóne v Ženeve a tiež článok o najvyššom a najdlhšom sklenenom moste na svete, ktorý nájdete v Číne. V apríli pokračuje seriál o tom ako môže náhoda pomôcť vede, pravidelné rubriky v ktorých môžete otestovať svoje matematické schopnosti a všeobecný rozhľad a množstvo ďalších článkov z vedy a techniky.

Z obsahu aprílového Quarku vyberáme:

Očkovanie proti chrípke psov
Nielen ľudí vie potrápiť chrípka, môžu ju dostať aj psy. Vedci z Rochesterskej univerzity nedávno vytvorili dve nové očkovania proti psej chrípke.

Bioinformatika alebo na stope tajomstiev DNA
Vedecké bádanie si už ani nevieme predstaviť bez výdobytkov techniky. Vďaka úžasnému technologickému vývoju vznikajú aj nové vedné odbory. Jedným z nich je aj bioinformatika.

Domy z 3D tlačiarne
Pri využívaní 3D tlačiarní v stavebníctve ide zväčša o prezentáciu finančne náročných projektov, ktoré môžu zaplatiť bohatí šejkovia či prudko sa rozvíjajúce čínske firmy.

Začiatok revolúcie
Nástup nových technológií do praxe prináša posun vpred. Aj zdravotníctvo môže vďaka nim fungovať efektívnejšie – s presnejšou diagnostikou a zlepšenou starostlivosťou o pacientov.

Ako sa plnia vesmírne sny
Ondrej Čierny vidí svoju perspektívu v štúdiu v zahraničí. Dostal sa k výskumu v oblasti kozmonautiky a automatizácie a jeho diplomová práca zaujala aj odborníkov na MIT.

Blízke stretnutie s hviezdou
Slnečnú sústavu čaká blízke stretnutie s cudzou hviezdou. Hviezda Gliese 710 by sa približne za 1,35 milióna rokov mohla priblížiť k Zemi až na vzdialenosť 0,21 svetelného roku

Lietajúci drahokam
Rybárik riečny patrí medzi naše najzaujímavejšie druhy vtákov. Jeho perie má také zafarbenie, že prívlastok lietajúci drahokam, ako ho mnohí nazývajú, nie je vôbec prehnaný.

Elektráreň vzkriesená z ruín
Jadrovú elektráreň Búšehr začali stavať Nemci už v roku 1975. Jej výstavbu prerušila iránska islamská revolúcia a vojna, ale takmer po 40 rokoch ju dokončili ruské firmy.

Čo je e-šport?
Elektronický šport je súťažné hranie počítačových hier ako profesionálny šport. Čo je na tom ťažké? Hrá sa a ešte mu za to platia. Je to naozaj také jednoduché? Nie je za tým viac?

Novinky na leteckom nebi
Najväčší svetový výrobca leteckej techniky na svete americká spoločnosť Boeing chystá dve novinky, na ktoré isto zareaguje aj jej konkurent z Európy – Airbus.

Modulárny transportný systém Pop.Up
V podstate ide o automatizovaný cestno-vzdušný taxík. Zákazník si cestu naplánuje prostredníctvom jednoduchej aplikácie a systém určí optimálny spôsob i trasu dopravy do zvoleného cieľa.

Sklo v krajine avatarov
Vidieť svet z vtáčej perspektívy, no pritom stáť pevne na nohách – to znie tak trochu ako sci-fi. Vďaka novým technológiám a fantázii architektov sa aj táto predstava stáva realitou.

Dôvera v hlas robota
Akým hlasom by mal rozprávať robot, aby jeho rady boli pre nás dôveryhodné? Na riešení takejto úlohy spolupracujú študenti Fakulty informatiky a informačných technológií STU.

S prepeličkami proti rakovine
Vedecký výskum uskutočňovaný na zvieratách vždy bol a aj bude otázkou rôznych názorov. Výskum na vtáčích vajciach a embryách však prináša nové možnosti.

Mesto z bronzovej doby
Najnovší výskum v archeologickej lokalite Vráble-Fidvár významne zmenil a obohatil doterajšie poznatky o staršej bronzovej dobe v oblasti strednej Európy.