Čo nájdete v júlovom Quarku

Hlavnou témou júlového čísla Quarku je meter. Už Sumeri sa snažili zaviesť jednotnú dĺžkovú mieru. Dnes je základnou jednotkou dĺžky v sústave jednotiek SI meter. Meter je stále meter, ale jeho definícia sa už niekoľkokrát menila. 

V 4. tisícročí pred n. l., keď došlo k závažným zmenám v produkcii poľnohospodárstva najmä v povodí Nílu, v Mezopotámii a v Pandžábe, vznikala potreba určovať výmery obrábanej pôdy, hodnotiť ich úžitok a tiež potreba kvantifikácie pri výmene tovarov. Prvé definované jednotky merania zaviedli už Sumeri (počiatkom 2. tisícročia pred n. l.), išlo o sexagesimálny (šesťdesiatkový) systém, ktorý v prípade jednotiek času a rovinného uhla pretrváva až doteraz. Prvé merané veličiny v histórii boli dĺžka, rovinný uhol, čas, plošný obsah, objem a hmotnosť.

Nový teleskop ELT (Extremely Large Telescope), ktorého stavba kupoly a hlavných konštrukčných prvkov sa začala na Cerro Parnal v Chile, sa stane najväčším okom ľudstva. Najväčší ďalekohľad sveta pre viditeľnú a infračervenú oblasť spektra tu stavia organizácia ESO (European Southern Observatory) a vedcom pre štúdium vesmíru ponúkne nové netušené možnosti.

Výprava do pravekého Orientu. Bielych miest na mape sveta ubúda. Civilizácii odolávajú posledné oblasti, v ktorých zopár statočných podstupuje každodenný boj o právo na život. Pustatiny však často bývajú plné neviditeľného života. Sú bránou do pradávnej tajomnej minulosti. Kamenná nehostinnosť vzbudzuje pocit márnotratnosti. Je to však len pocitová fatamorgána, ktorá sa rýchlo rozplynie. Postačí, ak objavíte prvé stopy pradávnych tvorov, zabudnete na kamennú púšť a okolo vás rozkvitne príbeh, ktorý sa tu odohral pred miliónmi rokov.

Okrem troch vyššie uvedených tém nájdete v júlovom Quarku aj množstvo ďalších zaujímavých článkov. Hodnotíme služby, ktoré dovolenkárom ponúkajú IT technológie pri plánovaní a realizácii dovoleniek, ako aj možnosti, ktoré ponúkajú nové technológie v ére internetu vecí pri odvoze a spracovaní komunálneho odpadu. Nové poznatky z histórie ľudstva zaznamenala archeológia. Objavy zo skalného masívu neďaleko marockého mesta Safi ukazujú, že zrod druhu Homo sapiens sa odohral už pred tristotisíc rokmi. Nanomateriály na každý deň, presnejšie kompozitné polyméry, úspešne vo svojom laboratóriu pripravuje pre praktické použitie vedkyňa roka SR 2016 Ing. Mária Omastová, DrSc. Expedícia do mexického pralesa priniesla mnoho vedeckých poznatkov, ale aj estetických zážitkov, aj preto má článok o tejto expedícii názov Bozk a stromy. Piskory – často si ich pletieme s myšami, pretože sa vyskytujú okolo domov na dedinách. Sú rozšírené ale chránené. Nová cesta na východ, to bola plavba Vasca sa Gamu pred 520 rokmi s cieľom objaviť kratšiu cestu do Indie. Na plný LPG môžete jazdiť ak budete tankovať jedno z perspektívnych palív budúcnosti.  Zo vzduchu na orbit, Inšpirácia prírodou, Zveľaďovateľ moderného ovocinárstva v Uhorsku, to sú názvy ďalších článkov s rôznorodou tematikou, ktoré vám populárnou formou predstavia množstvo noviniek z oblastí vedy a techniky. V júli pokračuje aj seriál o tom, ako môže náhoda pomôcť vede, pravidelné rubriky v ktorých môžete otestovať svoje matematické schopnosti a všeobecný rozhľad.

V júlovom čísle časopisu Quark nájdete

Ostrov – kôš na odpadky
Z odľahlého a neobývaného Hendersonovho ostrova, nachádzajúceho sa na zozname Svetového dedičstva UNESCO, sa stal najväčší odpadový kôš na svete.

Premeny metra
V súčasnosti je základnou jednotkou dĺžky v sústave jednotiek SI meter. Definuje sa ako dĺžka dráhy, ktorú prejde svetlo vo vákuu za 1/299 792 458 sekundy. No vždy to tak nebolo.

Príjemne a bezpečne
Začal sa mesiac prázdnin a dovoleniek. O ich výber, rezerváciu, financovanie aj samotnú realizáciu sa dnes starajú najmodernejšie technológie najmä z oblasti IT.

Inteligentné monitorovanie odpadu
Odvoz a spracovanie odpadu je náročný logistický, separačný a spracovateľský proces. V ére internetu vecí je možné zvoz odpadu efektívne plánovať a operatívne riadiť.

Sme tu už tristotisíc rokov!
Objav zo skalného masívu neďaleko marockého mesta Safi posúva zrod druhu Homo sapiens najmenej o polovicu hlbšie do minulosti, než ako naznačovali minulé poznatky.

Nanomateriály na každý deň
Vedkyňa roka SR 2016 Ing. Mária Omastová, DrSc., je odborníčka na polymérne materiály. Je presvedčená, že mladých ľudí treba získavať pre vedu skôr, ako prídu študovať na vysokú školu.

Netušené možnosti astronómie
Na observatóriu na Cerro Paranal v Čile koncom mája slávnostne položili základný kameň budúceho najväčšieho teleskopu na svete.

Bozk a stromy
Expedícia do mexického pralesa, ktorá priniesla nielen mnoho vedeckých poznatkov, ale aj estetických zážitkov. Prales sa obnovuje s každým nádychom, s každým úderom srdca.

Piskory – rozšírené, ale chránené
Takmer v každom dome, na dedinskom dvore, v osade či v chatovej oblasti, ale aj v lesných porastoch, na lúkach a pri vode žijú malé zemné hmyzožravé cicavce – piskory.

Nová cesta na východ
Portugalský moreplavec Vasco da Gama pred 520 rokmi vyplával z lisabonského prístavu, aby objavil cestu do Indie. Cieľ dosiahol a cestu objavil, ale stálo ho to množstvo obetí.

Na plný LPG
Cena benzínu a nafty kolíše, no v konečnom dôsledku sa nezadržateľne zvyšuje. Motoristický svet hovorí o alternatívnych palivách. Jedným z nich je aj plyn.

Zo vzduchu na orbit
Nové lietadlo, ktoré koncom mája predstavili verejnosti v Kalifornii, je kľúčovým prvkom unikátneho systému na vypúšťanie družíc na nízku obežnú dráhu okolo Zeme.

Inšpirácia prírodou
Divadelné umenie sa v starovekej Číne považovalo za nízke umenie. V súčasnosti sa však v Krajine draka stavajú divadlá, ktoré sa radia k skvostom svetovej architektúry.

Výprava do pravekého Orientu
Pozývame vás na potulky so slovensko-iránskou a paleontologickou expedíciou. Pootvoriť trinástu komnatu iránskej histórie a odhaliť pravdy o živote v tejto zaujímavej oblasti.

Zveľaďovateľ moderného ovocinárstva v Uhorsku
V týchto dňoch si pripomíname 200. výročie smrti významného pomológa Johanna Leibitzera. Ako dôchodca sa zameral na ovocinárstvo a záhradníctvo a na ich povznesenie.

Krajina, kde je najlepšie (1)
Čoraz väčší počet ľudí sa rozhoduje spoznávať cudzie krajiny a objavovať ich zaujímavosti. Hovorí sa však: Všade dobre, doma najlepšie. Otestujte sa, ako poznáte našu domovinu.