Čo nájdete v Quarku 8/2022

Hlavnou témou augustového čísla časopisu Quark sú atraktívne, prírodou formované skalné mestá na území Slovenska.

Prírodné skalné mestá

Prírodné skalné či kamenné mestá sú zoskupenia horninových blokov, veží, ihiel či iných prírodných útvarov rôznych tvarov. Často bývajú usporiadané v niekoľkých výškových úrovniach a oddelené rôzne širokými a hlbokými puklinami, roklinami, tiesňavami, niekedy aj úvalinami.
Okrem zvetrávania sa prírodné skalné mestá formovali aj formujú vplyvom viacerých prírodných činiteľov a nimi vyvolaných geomorfologických procesov v rôznom horninovom a klimatickom prostredí. Využívajú pritom puklinové a zlomové systémy. Prototypom prírodného skalného mesta na Slovensku sú Súľovské skaly vytvorené v karbonátových zlepencoch paleogénu. Ich vznik je z geomorfologického pohľadu pomerne dobre vysvetlený aj pre laickú verejnosť.
Inak je to pri prírodných mestách, ktoré sa viažu na geologické štruktúry tvorené dvoma horninovými komplexmi. Ich nádherné scenérie sú ozdobou mnohých dominánt našich pohorí. Sú to napríklad dolomitové mestá na Veľkom Rozsutci v Malej Fatre, Sivom vrchu v Západných Tatrách a Šípe vo Veľkej Fatre, andezitové mestá na Sitne v Štiavnických vrchoch, Kalamárke na Poľane či na Veľkom Griči vo Vtáčniku a mnohé ďalšie. Unikátne sú tiež travertínové mestá na Dreveníku v Hornádskej kotline.

Čo vysvetľuje história

Jasoň červenooký patrí k najvzácnejším chráneným druhom motýľov Slovenska. O tom, ako sa vďaka zbierkam Prírodovedného múzea SNM hľadajú dôvody vytrácania sa tohto druhu z lokalít na našom území, sme sa rozprávali s entomológom Martinom Štefánikom.

Nepopulárne, ale užitočné

Odpor ľudí k hadom nie je záležitosťou rozumu, ale skôr podvedomia a tradícií. Mnohí svoj strach z hadov nevedia vysvetliť a považujú to za niečo prirodzené, čo je dané človeku už oddávna.

Pozor, nespáľte sa

Slnečné dni k letu patria, no slnečné žiarenie je prospešné iba do určitej miery a za istou hranicou už škodí. Ako sa môžeme chrániť pred jeho negatívnymi účinkami?

Črevnej flóre mestá nesvedčia, Rednutie kostí vo vesmíre, Tri druhy lekna, Chladič proti bolesti, Otužilé dinosaury, Rodisko čiernej smrti, Robot v ľudskej koži, Mačací repelent, Zirkóny odhaľujú teploty, Ťažká hviezda, ľahká diera, Problém rastlinného mäsa, Domestikácia mikróbov, to je výber ďalších tém, ktoré nájdete v rubrike Magazín. Samozrejme, aj v augustovom čísle Quarku sa môžete otestovať a precvičiť si mozgové bunky na zaujímavých úlohách.

Výber článkov v augustovom čísle časopisu Quark

Facebook papers a dezinformácie

V minulom roku začali niektoré médiá publikovať sériu článkov o problematických praktikách sociálnej siete Facebook. Poznáme ich ako Facebook files alebo Facebook papers.

Zem posiata hviezdami

Aké by to bolo, mať lietajúci koberec a pozrieť si krajinu z výšky? Predstavme si zopár úchvatných urbanistických kompozícií, ktoré možno pozorovať zhora.

Aminokyseliny z asteroidu

Vzorky prachu, ktoré odobrala japonská kozmická sonda Hayabusa 2 z asteroidu Ryugu, obsahujú organický materiál. Ten ukazuje, že niektoré základné stavebné kamene života na Zemi sa mohli sformovať vo vesmíre.

Nástrahy lesa

Globálne otepľovanie, extrémne horúčavy a suchá spôsobili okrem iných negatívnych následkov aj premnoženie hemofágového lietajúceho hmyzu v našich lesoch, na pasienkoch, lúkach a iných miestach v prírode.

Oblačný august

Ideálny prázdninový august, to je v našich predstavách belasá obloha a oblaky najrôznejších veľkostí a tvarov. Odtiene farieb oblohy, ani tvary a veľkosti oblakov nie sú náhodné.

Užitočné trúdy

Drony nie sú iba zábavkou pre nadšencov. Hoci sa ešte nestali prirodzenou súčasťou najnižšieho obzoru nad našimi mestami a krajinou, možnosti, ktoré ponúkajú, sú nesmierne.

Svetlá na pobreží

Majáky ešte nepatria do histórie. Vizuálna orientácia aj v časoch modernej techniky predstavuje bezpečný spôsob, ako v nečase nenaraziť na útes a trafiť do prístavu.

Záhadný moment výberu

Protiklady sa priťahujú alebo vrana k vrane sadá? Vedci zisťovali, akým spôsobom si vyberáme partnera.

Vír vo fľaši

Viacerí vieme, že ak chceme fľašu rýchlo vyprázdniť, máme jej obsah silno roztočiť, aby sa v nej vytvoril vír. Keď sa však niekedy budeme zúčastňovať súťaže v rýchlom vyprázdňovaní fľaše, záverečná časť s malým množstvom vody nás zrejme pripraví o pár sekúnd, preto treba vír v správnom momente skombinovať so stlačením fľaše.

Väzby medzi molekulami

V predchádzajúcich článkoch série Veda v kuchyni sme sa začali venovať zmene skupenstva látok a uviedli sme si, ako sa správajú pri rôznych teplotách a tlakoch. Teraz sa pozrieme na zmenu skupenstva z mikroskopického hľadiska.

Úplný odraz a optické káble

V súčasnosti sú optické káble už neoddeliteľnou súčasťou nášho sveta. Vedeli ste, že za ich fungovaním je ukrytý veľmi zaujímavý fyzikálny jav?

Bod pre astrobiológov

Sedimenty marťanského krátera Gale obsahujú viac organického uhlíka ako povrch púští na Zemi, kde síce niet veľa života, ale predsa tam je.

Dávna olivová tradícia

Vykopávky v údolí Jordánu odkryli počiatky využívania olív a zároveň poodhalili proces formovania zložitej spoločnosti.

Banské rybníky

Nemecké slovo Teich označuje rybník. Tento výraz začali v 16. storočí v Sasku používať banskí inžinieri pre špeciálne vodné nádrže, ktoré slúžili pre účely mechanizácie dolovania rúd. A keďže v rovnakom období začali nemeckí kolonisti a ich potomkovia rozširovať banské systémy aj na našom území, tento výraz priniesli so sebou.

Nové vydanie časopisu Quark si môžete kúpiť v novinových stánkoch od 1. augusta 2022, prečítať na našej stránke alebo vyzdvihnúť priamo vo vašej schránke.