Cosmos Discovery

Výstava Cosmos Discovery, ktorá ponúka prehliadku udalostí, objavov, príbehov zo sveta vesmíru a kozmonautiky, potrvá v bratislavskej Inchebe do 31. marca 2023. Všetky vekové kategórie majú možnosť získať nové poznatky, zabaviť sa a príjemne stráviť voľný čas. Na ploche 2 000 m2 výstava prináša bohatú prehliadku vesmírnych udalostí sveta, ale aj Slovenska. Je rozdelená do desiatich galérií, v ktorých si prezriete vyše 200 artefaktov z vesmírnych misií USA a ZSSR, reálne modely rakiet a raketoplánov, priechodné modely orbitálnych staníc či dobové dokumenty. Slovenskú stopu reprezentujú družice skCUBE, prepeličí inkubátor a osobné predmety prvého slovenského kozmonauta Ivana Bellu.
Uvidíte ruský Sputnik, psa Lajku, americkú opicu Enosa, príbeh Jurija A. Gagarina – prvého človeka v kozme a americkú raketu Mercury. Ďalej nemôžu chýbať lunárne výpravy programu Apollo vrátane mesačného vozidla, v ktorom americké posádky podnikali svoje prieskumné cesty na Mesiac, ale tiež ruské mesačné vozidlo Lunochod. Rovnako pestrá je prehliadka kozmických skafandrov a ďalších výstrojov od najstarších až po najnovšie modely prispôsobené dlhodobému pobytu na orbitálnych staniciach. Nájdete tu aj veľký model rakety Saturn alebo tri základné moduly ruského Sojuzu. Pozornosť pútajú časti kozmických lodí a vesmírne stanice či originálne zariadenie z riadiaceho strediska v Houstone. Do mnohých z nich sa dá nahliadnuť a preskúmať ich vybavenie aj vnútri. Odborníci ocenia originálne časti motora F1 z rakety Saturn, ktorá vyniesla Apollo na Mesiac.
Audiosprievodcu v dvoch verziách pre dospelých a deti si môžete stiahnuť prostredníctvom QR kódu do telefónu a počúvať tak výklad v slovenskom a anglickom jazyku. Na záver je pripravená zábavná zóna Cosmoscamp, v ktorej si môžete vyskúšať výcvik kozmonautov aj najmodernejšie 3D technológie.
Výstava je otvorená každý deň od 9.00 do 20.00 h, s posledným vstupom o 18.00 h. Vstupenky sú k dispozícii priamo na výstave v pokladni. Viac informácií nájdete na www.cosmosbratislava.sk.

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 3/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.