Covid-19 v črevách

Escherichia coli, foto Pixabay

Výskum európskeho výskumného centra JRC poukázal na to, ako môžu mikroorganizmy v ľudskom gastrointestinálnom trakte ovplyvniť závažnosť covidu-19 a po prvýkrát ukázal, že vírus sa replikuje v črevných baktériách. Koronavírusy sa rozmnožujú v ľudských a zvieracích bunkách, nová štúdia však ukazuje, že SARS-CoV-2 sa môže replikovať aj v baktériách našich čriev.
Črevný mikrobióm zohráva úlohu pri trávení, pri oddeľovaní odpadu od iných orgánov, pri zápalových a imunitných reakciách na choroby aj pri komunikácii medzi orgánmi. SARS-CoV-2 ovplyvňuje najmä dýchací systém, lenže vírus by mohol interagovať aj s naším črevným mikrobiómom. Mnohé štúdie predpokladajú súvislosti medzi infekciou SARS-CoV-2 a nerovnováhou v črevnom mikrobióme. O tom, či je závažnosť covidu-19 primárnou, sekundárnou alebo sprievodnou príčinou, alebo dôsledkom črevnej nerovnováhy, sa naďalej diskutuje. Podľa vedcov by SARS-CoV-2 mohol ohroziť črevnú bariéru a umožniť bakteriálnym endotoxínom uniknúť z čreva a dostať sa do krvného obehu. Črevné baktérie sa našli aj v pľúcach pacientov trpiacich covidom-19.

Zo stránky Joint Research Centre spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 12/2021. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.