Digitálne nebo

V súčasnosti sa počítače stali samozrejmou, takmer nevyhnutnou každodennou súčasťou nášho života. SMEPetc., o.z., s podporou nákupného centra VIVO! Bratislava pripravilo zo svojej zbierky historickej výpočtovej techniky výstavu Digitálne nebo, ktorú prezentuje vo VIVO! od 1. júna do 31. júla 2023.
Zámerom výstavy je prezentovať počítače a elektroniku, predovšetkým tú, ktorá sa vyvíjala a vyrábala na Slovensku, a umožniť širokej verejnosti oboznámiť sa s touto technikou, čo môže mnohých inšpirovať, učiť aj zabaviť. Zároveň má za cieľ predstaviť generáciu šikovných ľudí, ktorá ju vytvorila.
U mladej generácie môže vystavená technika so svojimi technickými parametrami, výkonmi a rozmermi vyvolať úsmev na tvári či počudovanie, no určite aj záujem o informácie, aký technologický pokrok nastal za uplynulé polstoročie. Našou ambíciou je, aby výstava bola didaktickou pomôckou pre študentky a študentov informatiky a príbuzných odborov a inšpiráciou pre tvorivý prístup k štúdiu techniky a jej uplatnenia v živote. Staršia generácia si možno nostalgicky pripomenie históriu techniky, ktorá bola úzko spätá práve s jej mladosťou, štúdiom a začiatkami pracovného života.
V expozícii nájdete napríklad logaritmické pravítko, mechanický kalkulátor, počítač SP 830, prvý stolový počítač vyrábaný v roku 1983 v Závodoch výpočtovej techniky k. p. v Banskej Bystrici, počítač IBM 5150, ktorým vznikla trieda PC, kompatibilný s IBM, ako aj PP 06, prvý PC vyrábaný na Slovensku či 8-bitové počítače značiek Sinclair, Commodore, Atari a ďalších, vnímaných v rozhodujúcej miere cez hry, ktoré zaviedli pojem domáci počítač.
13. február 1992 je dňom oficiálneho pripojenia Československa na internet. Túto udalosť pripomína vystavený router, cez ktorý bolo z Banskej Bystrice uskutočnené prvé pripojenie na Slovensku. Súčasťou expozície sú aj interaktívna výstava Kyvadlo – vedecká hračka, ktorú pripravilo banskobystrické občianske združenie Vedecká hračka, a putovná výstava Jozef Murgaš – bezdrôtový svet/Wireless World, ktorú poskytlo Centrum vedecko-technických informácií SR.

SMEPetc., o.z./Ing. Július Ormis

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 7/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.
Komentáre