Dinosaurus s kyjom

Aztécki bojovníci držiaci macuahuitl, ilustrácia
wikipédia/The Field Museum Library, public
domain

Novoobjavený druh ankylosaura mal na chvoste bizarný kyjak, ktorý sa nepodobal na výzbroj ani jedného známeho dinosaura. Podľa paleontológa Sergia Soto-Acuña štruktúra na konci chvosta druhu Stegouros elengassen, ktorý žil pred 72 až 75 miliónmi rokov, svojím plochým povrchom a ostrými čepeľami po stranách veľmi pripomína aztécky bojový palcát nazývaný macuahuitl. S. Soto-Acuña z Čilskej univerzity v Santiagu a jeho tím identifikovali nový druh na základe kostry objavenej v suchej patagónskej oblasti Čile. S. elengassen sa odlišoval aj štíhlymi končatinami a nezvyčajne krátkym chvostom.
Ankylosaury boli obrnené tanky sveta dinosaurov, ktorých telá a hlavy chránili robustné kostené pláty. Rôzne druhy sa vyznačovali anatomickými zbraňami od palicovitých chvostov až po špicaté lebky. Zvláštny chvost S. elengassen je však medzi týmito zbraňami jedinečný. Na južnej pologuli bolo vykopaných iba málo druhov ankylosaurov. Tie, ktoré sú známe, môžu patriť k najprimitívnejším druhom skupiny – a možno dokonca predstavujú samostatnú vetvu. Tá sa zrejme oddelila od ostatných ankylosaurov na začiatku ich evolučnej histórie v polovici jurského obdobia pred približne 167 miliónmi rokov.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 1/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.