Doslúžila?

Súčasné notebooky aj smartfóny majú v prevažnej väčšine prípadov dostatok výkonu na akúkoľvek bežnú činnosť, ale ich nedostatkom zostáva výdrž ich batérie.

Už na zariadeniach starých niekoľko mesiacov sa začína znižovať využiteľná kapacita ich akumulátorov a zásadný zlom nastáva spravidla medzi druhým a tretím rokom ich používania. Vždy pritom záleží na intenzite používania daného zariadenia, konkrétne na počte nabíjacích cyklov, ktoré batéria absolvuje.

Diagnostika

Veľa majiteľov notebookov a inteligentných telefónov sa s postupným znižovaním kapacity ich akumulátorov nechce zmieriť a usiluje sa riešiť výmenu batérie v rámci záruky. Spravidla však u predajcu či výrobcu neuspejú. Majitelia mobilných zariadení by sa mali sami starať o dobrú kondíciu svojich batérií a priebežne sledovať ich stav a opotrebovanie. Priebežnú kontrolu možno vykonávať pomocou aplikácií dostupných pre notebooky s operačným systémom Windows aj pre smartfóny s Androidom. V notebooku s operačným systémom Windows možno použiť napríklad programy Battery Optimizer alebo BatteryCare. Treba však počítať s tým, že diagnostika batérií nemusí byť pri všetkých typoch notebookov a ich akumulátoroch, predovšetkým tých starších, úplne presná. Pre smartfóny s operačným systémom Android existuje množstvo aplikácií s funkciami na diagnostiku a správu batérie, ale nie všetky skutočne robia to, čo sľubujú. Za vyskúšanie stojí napríklad aplikácia AccuBattery.

Indikátory

Životnosť v súčasnosti najčastejšie používaných lítiovo-iónových batérií sa pohybuje okolo 500 nabíjacích cyklov. Pri každodennom nabíjaní vychádza životnosť takejto batérie približne na dva roky. Prirodzene, treba počítať s tým, že pri intenzívnejšom používaní bude životnosť batérie kratšia ako životnosť vlastného zariadenia. Ako však spoznať, že batéria doslúžila? Batériu na konci životnosti možno poznať celkom ľahko. Ako hlavný indikátor slúži výrazné skrátenie času prevádzky mobilného zariadenia. Na vine však môžu byť aj ďalšie okolnosti, preto pred výmenou batérie vykonajte jednoduchú kontrolu svojho zariadenia: Ubúda kapacita batérie postupne alebo skokovo? Vypne sa mobilné zariadenie pri nárazovom zvýšení odberu energie (prijatie telefonického hovoru a podobne)? Nemôže byť rýchle ubúdanie kapacity batérie spôsobené náročnými aplikáciami bežiacimi na pozadí operačného systému?

Výmena

Ak nie je rýchly pokles kapacity batérie spôsobený napríklad používaným softvérom, bude potrebné ju vymeniť. Náhradné batérie možno kúpiť aj do zariadení starých niekoľko rokov, ale nie je vždy rozumné hľadieť len na ich cenu. Niektoré nové batérie môžu mať aj vyššiu kapacitu ako pôvodné, ale vždy si treba ustrážiť predovšetkým kompatibilitu a všetky potrebné certifikácie novej batérie. V extrémnych prípadoch môže dôjsť aj k zničeniu zariadenia. V moderných zariadeniach je výmena batérie čoraz komplikovanejšia. Málokedy možno batériu z notebooku či smartfónu jednoducho vybrať alebo zariadenia rozskrutkovať. Najčastejšie je potrebné telefón alebo notebook rozlepiť za použitia horúceho vzduchu a rôznych nástrojov. Pomôžu však napríklad návody na YouTube alebo na webe iFixit. Novú úlohu možno pre zariadenie s opotrebovaným akumulátorom nájsť aj v prípade, že výmena jeho batéria nie je možná alebo by sa už nevyplatila. Notebook bez batérie môže, samozrejme, ďalej slúžiť ako stolový počítač alebo napríklad univerzálny multimediálny prehrávač pripojený k systému domáceho kina. Smartfón, ktorý už nemožno používať bez stáleho pripojenia k nabíjačke, môže poslúžiť ako detská opatrovateľka, autonavigácia a, samozrejme, aj ako domáci telefón (náhrada za pevnú linku) hoci pre starých rodičov.

P.L.
Foto Pixabay, Fotky&Foto

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 08/2018.

Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.