Druhý mozog

Sieť gliových buniek, foto Proc. Natl. Acad. Sci./Gulbransen Lab

Vedci z Michiganskej univerzity urobili prekvapujúci objav o črevnom nervovom systéme človeka. Väčšina ľudí ani nevie, že to vo svojich črevách má, hovorí profesor fyziológie Brian Gulbransen. Črevný nervový systém je pozoruhodne nezávislý. Črevá by mohli vykonávať mnohé zo svojich bežných úloh, aj keby sa odpojili od centrálneho nervového systému. Počet buniek nervového systému, neurónov a glií v črevách človeka sa približne rovná počtu, ktorý sa nachádza v mozgu mačky. Je to niečo ako druhý mozog v našich črevách, uvádza B. Gulbransen.
Neuróny sú známejšie, pretože vedú elektrické signály nervového systému. Glie nie sú elektricky aktívne, čo vedcom sťažovalo rozlúštenie ich poslania. Výskum B. Gulbransena a jeho kolegov odhalil, že tieto bunky ovplyvňujú signály prenášané neurónmi. V jazyku hudby glie nenesú tóny hrané na elektrickej gitare, sú to pedále a zosilňovače modulujúce tón a jeho hlasitosť. Sú neodmysliteľné pre hladký chod vecí – alebo dobrý zvuk. Podľa vedcov by glie mohli pomôcť liečiť syndróm dráždivého čreva. Podieľať by sa mohli aj na niekoľkých ďalších zdravotných stavoch vrátane porúch črevnej motility (pohyblivosti), ako je napríklad zápcha, a poruchy známej ako chronická črevná pseudoobštrukcia.

Zo stránky EurekAlert! spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 11/2021. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.