Dve baby aj o vede

Dve baby aj o vede sú Simona Dulajová a Kristína Kocáková, absolventky dvoch úplne rozdielnych odborov biológie, ktoré sa šťastnou náhodou stretli na univerzite v Aberdeene v Škótsku. Štúdium začali na spoločných prednáškach, no ich cesty sa každým semestrom čoraz viac oddeľovali. Pri každom stretnutí si teda vymieňali poznatky z ich odborov a jedného dňa sa tieto rozhovory rozhodli začať nahrávať. Vznikol tak podcast, v ktorom sa venujú rôznym témam primárne z odboru biológie, no občas odbehnú aj k nevedeckým témam.
Sima absolvovala bakalárske štúdium molekulárnej biológie a magisterský titul získala v odbore industriálne biotechnológie. Momentálne pracuje pre toxikologickú firmu. Kika zasa začala ako študentka v odbore morskej biológie, no v polovici štúdia prešla na všeobecnejší odbor s integrovaným magisterským štúdiom, ktorý jej dovolil venovať sa evolúcii a ekológii. Morské živočíchy ju však nikdy neprestali fascinovať a v doktorandskom štúdiu by si želala more a evolúciu spojiť.
Vďaka týmto kontrastným pozadiam je spektrum tém v ich podcaste naozaj široké. Ľudskou rečou sa snažia priblížiť rôzne aspekty biológie od základov genetiky a fungovania vakcín až po komplexnejšie témy, ako napríklad to, ako sú gény regulované, alebo o tom, či iné zvieratá majú kultúru podobnú ľuďom. Rady tiež rozoberajú ich vlastné skúsenosti zo študentského života v snahe pomôcť komukoľvek, kto štúdium vedy a kariéru vedca zvažuje. Dve baby si tiež občas rady prizvú do debaty aj hostí, ich poslednou hostkou bola napríklad Patrícia Chrzanová-Pečnerová, odborníčka na pravekú DNA.
Dve baby aj o vede nájdete na všetkých platformách – Spotify, Google Podcasts, Apple Podcast, Anchor.
Okrem ich podcastu sa baby venujú popularizácii vedy aj inak. Obe sú aktívnymi externými redaktorkami pre portál Veda na dosah a Sima tiež pravidelne prispieva do časopisu Bublina, v ktorom deťom približuje vedecké témy.

Komentáre