Džínsy s airbagom

Švédska firma prichádza s návrhom na zvýšenie bezpečnosti motocyklistov a uvádza na trh nohavice so špeciálnym integrovaným airbagom.

Foto Mo´cycle

Podľa štatistík sú najohrozenejšími účastníkmi cestnej premávky chodci, cyklisti a kolobežkári. Pokiaľ ide o jazdu motorovými vozidlami, najohrozenejšími sú tí motoristi, resp. cestujúci, ktorí nie sú uzavretí vo vozidle, a teda nie sú chránení jeho konštrukciou. Podľa štatistík a kvalifikovaných odhadov jazdí na svete približne 770 miliónov motocyklov (vrátane skútrov a podobných dopravných prostriedkov). Pri fatálnych haváriách motocyklistov zomrie ročne asi 380 000 ľudí, z nich 91 % tvoria muži. Podľa štatistík takmer tretinu nehôd s fatálnymi následkami zapríčiňujú opití vodiči. Štatistiky v USA hovoria, že dopravné nehody motocyklistov spôsobujú ročne ekonomické škody vo výške jednej miliardy dolárov. Zaujímavý údaj vypovedá aj o tom, že približne 56 % všetkých motocyklových nehôd na svete sa stane na mestských cestách, predovšetkým na križovatkách.
Jazdci a spolujazdci na motocykloch sú podstatne menej chránení pred dôsledkami havárií než v aute sediaci vodič a cestujúci, ktorí sú pripútaní bezpečnostnými pásmi a chránení airbagmi. Jediným významným prvkom pasívnej bezpečnosti motocyklistov je prilba chrániaca hlavu – podľa štatistík znižuje používanie prilby riziko úmrtia v dôsledku havárie až o 67 %.
S inovatívnym bezpečnostným prvkom prichádza teraz švédska firma Mo´cycle, ktorá uvádza na trh nohavice (džínsy) s integrovaným špeciálnym airbagom. Tento airbag ochráni pri páde spodnú časť tela, najmä oblasť kostrče. Airbag je s motocyklom spojený pružným pásikom, ktorý sa počas havárie, po oddelení padajúceho motocyklistu od svojho stroja, v priebehu niekoľkých milisekúnd nafúkne a zmierni náraz trupu na vozovku. Na nafúknutie slúži plyn CO2 z malej bombičky, ktorú možno opakovane plniť plynom.
Výrobca tvrdí, že jeho inovatívne džínsy sú rovnako pohodlné ako bežné nohavice a sú zhotovené z priedušnej tkaniny odolávajúcej vode a abrázii. Bezpečnostné džínsy sa budú dodávať v rôznych strihoch, veľkostiach a farbách – a vraj na nich nie je poznať, že ukrývajú airbag.

RM

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 4/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.