Elektrické nákladné lietadlo

Malé nákladné lietadlo Pelican Cargo pripomína dron a je podľa jeho autorov najväčším autonómnym nákladným lietadlom s elektrickým pohonom na svete.

Pyka Pelican Cargo

Tie najchudobnejšie oblasti, ktoré sú postihnuté nedostatkom vody, potravín a často sa vyskytujúcimi infekčnými ochoreniami, sú odkázané na pomoc vyspelejších či bohatších krajín. Často je však problémom doprava hmotnej pomoci do týchto oblastí. Najmä pre nedostatok vhodných letísk so spevnenými dráhami neprichádza obvykle do úvahy efektívna preprava potravín či liekov veľkými nákladnými lietadlami. Scenár pomoci býva preto taký, že humanitárny náklad sa veľkým lietadlom privezie na najbližšie vhodné letisko a ďalej putuje nákladnými autami alebo malými lietadlami, schopnými štartovať z málo upravených plôch a pristávať na nich.
V druhej polovici tohto roku by sa do bežnej prevádzky malo dostať inovatívne malé nákladné lietadlo schopné operovať z trávnatých, piesčitých alebo hlinitých plôch s dĺžkou necelých 200 metrov a šírkou len 17 metrov. Lietadlo, ktoré dostalo označenie Pelican Cargo, vyvinula kalifornská firma Pyka zo svojho predošlého modelu Spray. Je to technicky veľmi moderné lietadlo, ktoré by sa dalo nazvať dronom, hoci výrobca sa takému označeniu vyhýba a definuje ho ako bezposádkový autonómny vzdušný prostriedok. Inovatívny je aj pohonný systém tvorený štyrmi elektromotormi s výkonom 100 kW. Zdrojom elektrickej energie je vymeniteľná lítiovo-iónová batéria s kapacitou 50 kWh.
Podľa firmy Pyka je Pelican Cargo najväčšie autonómne nákladné lietadlo s elektrickým pohonom na svete. Elektromotory poháňajú štyri pevné vrtule – dve na prednej hrane krídla, dve na jeho zadnej časti. Cestovná rýchlosť lietadla sa pohybuje v rozmedzí od 111 do 148 km/h, pádová rýchlosť je len 65 km/h a lietadlo pristáva rýchlosťou 83 km/h. S plne nabitou batériou vydrží lietadlo letieť 30 minút, núdzová rezerva pridá k výdrži vo vzduchu 10 minút. Nákladný Pelican má rozpätie krídel 11,5 metra, dĺžku 6,8 metra a výšku 2,1 metra.
Prázdne lietadlo vrátane batérie váži 454 kg, jeho maximálna vzletová hmotnosť je 599 kg. Užitočný náklad môže mať hmotnosť najviac 181 kg. Žiaľ, údaje z rôznych zdrojov sú nekonzistentné – dolet je podľa niektorého zdroja až 320 km, čo nekorešponduje s údajom o výdrži lietať len pol hodiny. Až praktické testy napokon ukážu, či Pelican Cargo výrazne prispeje k doručovaniu medikamentov či potravín do odľahlých oblastí sveta.

RM, foto Pyka

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 6/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.
Komentáre