Ešte to nie je ono

V tichom šepote vetra sa skrýva pieseň prírody, odhaľujúca krásu každého okamihu. Takto mi odpovedal ChatGPT, keď som ho požiadal, aby napísal jednu peknú vetu.

Ilustrácia Pixabay

Znie to ľudsky? Postupne sme si na výstupy umelej inteligencie (AI) zvykli a väčšina by asi povedala, že je to dobré, ale ešte to nie je ono. Tento efekt – ešte to nie je ono – sa nazýva efekt umelej inteligencie alebo Teslerova teoréma: Umelá inteligencia je to, čo sa ešte nepodarilo. A teda, ak sa to už podarilo, tak to už nie je umelá inteligencia. Výskumníci si všimli, ako pred umelou inteligenciou neustále posúvame cieľovú čiaru. Keby ste v šachu porazili veľmajstra Garriho Kasparova, všetci by v tom hľadali vašu inteligenciu. Keď sa to však podarí počítaču, hľadáme niečo iné.
Ruku na srdce, ako by zareagoval človek v roku 2000, keby sme mu ukázali, čo dokáže súčasná AI? Sťažoval by si, že to ešte nie je ono? Skôr by som tipoval, že by užasol a považoval to za skutočnú umelú inteligenciu. Aj nedávno ľudia párkrát užasli – typicky sa to stáva, keď nastane veľký skok – napríklad, keď bol prvýkrát jazykový model ChatGPT sprístupnený verejnosti alebo keď sme videli videá, ktoré na pokyn generuje umelá inteligencia.
Keď však máme čas sa zo šoku spamätať, príde staré dobré ešte to nie je ono. Všímame si chyby a nepresnosti a zvyšujeme latky. Prečo to robíme? Čiastočne to môže súvisieť s niečím, čo už sme videli inde. Keď sme rozmýšľali, čo nás ľudí robí výnimočnými v porovnaní s ostatnými živočíchmi, identifikovali sme niekoľko možností: emócie, schopnosť používať nástroje či sebauvedomenie. A vždy, keď sme zistili, že takéto niečo majú aj zvieratá, tak sme to zo zoznamu škrtli. Jednoducho, chceme si obhájiť svoje miesto na vrchole rebríčka. Niečo podobné sa deje pri strojoch. Veríme, že nás od nich delí jasná hranica. A ako sa k nej blížia, tak ju postupne posúvame. Čo myslíte, bude sa to dať večne?

Samuel Kováčik
Fakulta matematiky, fyziky a informatiky
Univerzita Komenského v Bratislave
Viac podobných článkov nájdete na stránke vedator.space. Vedátora môžete sledovať aj prostredníctvom bezplatnej mobilnej aplikácie.