EÚ sľubuje občanom verejné Wi-Fi zadarmo a 5G internet do roku 2025

Európska únia plánuje inštalovať počas nasledujúcich štyroch rokov bezplatné pripojenie Wi-Fi k internetu vo verejných priestoroch v celej Európskej únii.

Glowing wifi icon in city street at night, London, UK
Glowing wifi icon in city street at night, London, UK

„Navrhujeme vybaviť všetky európske mestá a dediny bezplatným bezdrôtovým pripojením na internet okolo hlavných centier verejného života do roku 2020,“ vyhlásil prezident Európskej komisie Jean-Claude Juncker vo francúzskom Štrasburgu.

Návrh pokračuje záväzkom poskytnúť vysokorýchlostné pripojenie k internetu a mobilné siete piatej generácie v celej Európskej únii do roku 2025. Do roku 2020 by pritom malo byť 5G mobilné pripojenie dostupné aspoň v jednom veľkom meste v každom členskom štáte EÚ.  „Môžu sa tak vytvoriť ďalšie dva milióny pracovných miest v EÚ,“ povedal Juncker.

Bez ohľadu na ciele EÚ európski poskytovatelia sieťového pripojenia už pracujú na zavedení ďalšej generácie vysokorýchlostného internetu na celom kontinente. Na začiatku septembra Nokia oznámila, že čoskoro spustí sieť 4.5G Pro, ktorá zvládne prenosy dát desaťnásobnou rýchlosťou v porovnaní s bežnými 4G sieťami.

Ericsson uviedol, že má v úmysle začať dodávať technológie pre prvé 5G siete už v roku 2017. Podľa telekomunikačných odborníkov zo spoločnosti Ovum však chvíľu potrvá, kým sa siete 5G rozšíria. Odhaduje sa, že v roku 2021 ich bude po celom svete používať len asi 24 miliónov zákazníkov. V súčasnosti 4G siete používa celosvetovo asi pol miliardy ľudí.

V spolupráci s PC Revue, www.pcrevue.sk