Európska noc výskumníkov 2019

Objavte vedu a inovácie, ako ich ešte nepoznáte

Tisícky vedcov po celom svete, od fyzikov prinášajúcich poznatky o fungovaní okolitého sveta až po ekológov starajúcich sa o zdravie našej planéty, zasvätili svoje kariéry otázkam a riešeniam, ktoré posúvajú hranice ľudského poznania. Aj napriek tomu, že sa veda stala neodmysliteľnou súčasťou života v 21. storočí, svet ešte vždy ponúka nespočetné množstvo otázok, na ktoré nepoznáme odpoveď. Práve preto sa tohtoročný festival vedy Európska noc výskumníkov zameria na tému Život ako ho (ne)poznáme. V posledný septembrový piatok budeme počas celého dňa skúmať, robiť pokusy a vysvetľovať, ale zameriame sa aj na to, čo ešte nevieme a čo stále čaká na svoje objavenie.

Už po 13. raz bude posledný septembrový piatok patriť vede a inováciám

Festival vedy vám aj tento rok prinesie ukážky práce obyčajných ľudí s neobyčajným povolaním – výskumníkov a inovátorov. Budú pripravené interaktívne prezentácie, diskusie, workshopy a mnoho ďalších vstupov plných vedy a zábavy pre malých aj veľkých. Festival vedy sa uskutoční 27. 9. 2019 v piatich mestách na celom Slovensku – v Bratislave, Košiciach, Poprade, Banskej Bystrici a v Žiline. Minulý rok navštívilo Európsku noc výskumníkov viac ako 160 000 návštevníkov, z čoho takmer polovica boli žiaci a študenti. Zapojilo sa aj 1 638 vedcov, ktorí pripravili bohatý program vo viac ako 240 stánkoch a prezentovali svoj výskum a prácu v rámci 66 prednášok. Podujatie ENV sa bude konať súčasne vo viac ako 25 štátoch Európy a je tak najväčším podujatím svojho druhu na Slovensku, ale aj v celej Európe.

Súťaže pre malých aj veľkých, pre kreatívnych aj hĺbavých

Európska noc výskumníkov aj tento rok prináša súťaže pre kreatívnych žiakov a študentov. Pripravená je výtvarná súťaž Povolania budúcnosti pre žiakov materských a základných škôl. Ich úlohou bude nakresliť, ako bude podľa nich vyzerať zamestnanie v budúcnosti, aké inovácie sa budú používať a ako budú ľuďom uľahčovať prácu. Druhá súťaž Svet z môjho pohľadu je určená žiakom 7. – 9. ročníka ZŠ alebo študentom stredných škôl, ktorí radi pozorujú svet cez objektív fotoaparátu. Úlohou súťažiacich je urobiť fotku alebo nakrútiť krátke video (max. 60 s) toho, čo nás fascinuje a vieme o tom možno aj práve vďaka vede a uverejniť to na Facebooku alebo na Instagrame s hashtagom #svetenv2019. Po úspechu minuloročnej dešifrovačky je aj tento rok pripravená súťaž D3$if4uj, ktorá vás zavedie do sveta mýtov a konšpiračných teórií. Do súťaží sa môžete zapojiť hneď, prostredníctvom webstránky Európskej noci výskumníkov. Vstup na Európsku noc výskumníkov je voľný. Tento projekt je financovaný z programu Európskej únie na podporu výskumu a inovácií Horizont 2020 v rámci grantu Marie Skłodowska-Curie grantová zmluva číslo 818109 a zo štátneho rozpočtu SR prostredníctvom MŠVVaŠ SR.
Ďalšie informácie môžete nájsť na: www.nocvyskumnikov.sk, www.facebook.com/nocvyskumnikov/ alebo nás sledujte na instagrame @europska_noc_vyskumnikov.

R, foto SOVVA