Európska noc výskumníkov 2021

Ani pandemická situácia nedokáže zastaviť vedecký pokrok a nadšenie pre vedu a aj vďaka tomu sa tento rok opäť môžete tešiť na Európsku noc výskumníkov 2021, ktorá sa uskutoční posledný septembrový piatok – 24. 9. 2021.

Mottom pätnásteho ročníka festivalu vedy je Vyskúšaj to! Je to veda! Prostredníctvom pokusov a interaktívnych ukážok chce poukázať na to, že za všetkými javmi okolo nás a dejmi v prírode sú vedecké vysvetlenia a princípy. Cieľom podujatia je podnietiť nadšencov vedy, aby si jednoduché pokusy vyskúšali aj doma a pomocou nich lepšie spoznali vedu a ľudí, ktorí za ňou stoja.

Na školách…

Nie všetci mladí výskumníci však musia mať presnú predstavu o tom, ako vlastne kariéra vedcov vyzerá a aká dlhá je cesta od začiatočného nápadu ku konkrétnej realizácii, čo všetko za tým, pre nás už praktickým nápadom stojí a ako nám bude v budúcnosti zlepšovať životy. Presne preto budú vedkyne a vedci navštevovať tento rok školy a možno pripravia prednášku aj pre vašu triedu v rámci aktivity Navštív svoju školu – Spoznaj svojho vedca. Priblížia záhadnú prácu vedca, to, aké cestovanie po svete veda ponúka a do akých kútov bežného života až siaha.
Na školách vás rovnako poteší aj Vedecký kuriér, ktorý v septembri postupne prinesie vedecké balíčky pre všetkých prihlásených žiakov zadarmo. A veruže to bude tento rok pestré: od fyziky a pokusov s kvapalinami cez astrofyziku Slnka až po forenzný chemický balíček, vďaka ktorému sa na pár chvíľ budete môcť stať ozajstným detektívom.

… aj virtuálne

Všetky tieto aktivity vyvrcholia v spomínaný septembrový piatok, počas ktorého bude pripravený hlavný program: online štúdio s vedcami a vedkyňami v priebehu celého dňa, v ktorom budú prezentovať svoju prácu a reagovať na rôzne aktuálne témy. Keby toho bolo málo, pripravené budú počas celého týždňa aj webináre Veda bez hraníc s vedcami z rôznych oblastí.
Súbežne s hlavným programom prebiehajú aj menšie aktivity na instagramových a facebookových stránkach podujatia, ktoré sú nabité príjemnou atmosférou, a môžete sa zapojiť aj do sprievodných súťaží. Prebieha fotosúťaž pre všetky vekové kategórie a výtvarná súťaž pre žiakov základných škôl, ktorí majú za úlohu nakresliť pohľadnicu pre svojho obľúbeného vedca.
Viac informácií nájdete na webstránke www.nocvyskumnikov.sk a na sociálnych sieťach podujatia.

Martina Šinková
Foto SOVVA, o. z.

Európska noc výskumníkov je najväčším celoeurópskym festivalom vedy, ktorý sa už pätnásť rokov uskutočňuje s podporou Európskej komisie aj na Slovensku. Podujatie každoročne organizujú Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity – SOVVA, Slovenská akadémia vied, Centrum vedecko-technických informácií SR a portál Euractiv.sk.