Európska noc výskumníkov

Za všetkými vynálezmi, ktoré každý deň vidíme či používame, stoja zvedaví ľudia, kladúci si otázky a hľadajúci nové cesty. Každý z nás má v sebe kúsok z takejto vedeckej zvedavosti a určite už niekedy skúšal pokusy doma alebo vonku s kamarátmi a na chvíľu sa stal výskumníkom. Práve preto sa tento rok Európska noc výskumníkov zameria na tému Vedci v nás. Počas celého dňa budeme objavovať vedecký potenciál, ktorý sa v nás skrýva.

Už 12. ročník festivalu vedy

Festival vedy bude už po dvanástykrát plný ukážok práce slovenských vedcov a výskumníkov, ktorí sa predstavia v piatich slovenských mestách. Uskutoční sa v posledný septembrový piatok, teda 28. 9. 2018, počas celého dňa v Banskej Bystrici, Bratislave, Košiciach, Poprade a Žiline. Minuloročný festival pritiahol viac ako 155 000 návštevníkov a do programu na celom Slovensku sa zapojilo viac ako 1 400 vedcov a výskumníkov. Aj tento ročník bude plný prezentácií a ukážok z rôznych oblastí vedeckého výskumu. Návštevníci budú môcť pod dohľadom vedcov robiť experimenty a klásť výskumníkom akékoľvek otázky. Podujatie, ktoré je najväčšie svojho druhu na Slovensku aj v Európe, sa bude konať súčasne v 24 štátoch Európy. Tento ročník je výnimočný aj tým, že sa uskutoční v rámci Európskeho roku kultúrneho dedičstva.

Súťaže pre skúmavých aj kreatívnych

Európska noc výskumníkov aj tento rok prináša súťaže pre kreatívnych žiakov a študentov. Pripravená je výtvarná súťaž Kto toto spáchal? pre žiakov materských a základných škôl. Ich úlohou je nakresliť žijúceho slovenského vedca podľa opisu jeho výzoru a oblasti výskumu. Videosúťaž Výskumník pouličník je určená pre žiakov vyšších ročníkov základnej školy a stredoškolákov, ktorí budú súťažiť s experimentom na videu. NV.TV je takisto video- -súťažou na vytvorenie videorozhovoru s vedcom na jednom festivalovom mieste. Súťaž D3$if4uj je novinkou tohto ročníka a je určená pre všetky bystré hlavy, ktoré budú musieť vo viacerých kolách dešifrovať zadané úlohy. Do súťaží sa môžete zapojiť už v súčasnosti prostredníctvom webstránky Európskej noci výskumníkov. Vstup na Európsku noc výskumníkov je voľný. Projekt je spolufinancovaný Európskou komisiou v rámci programu Horizon 2020 akciami Marie Skłodowska-Curie a zo štátneho rozpočtu SR prostredníctvom Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Viac informácií nájdete na: www.nocvyskumnikov.sk www.facebook.com/nocvyskumnikov/.

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 09/2018.

Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.

One thought on “Európska noc výskumníkov

  1. Spätný odkaz Vedecký filter: Prvý vesmírny turista, plagiátor profesorom a chystaná Noc výskumníkov - 38. týždeň - Vedecký filter

Komentáre sú zakázané