Exotika v našich lesoch

Huby patria k zvláštnym organizmom. Nie sú to ani rastliny, ani živočíchy. Tvoria samostatnú ríšu, ktorá svojimi vlastnosťami stojí niekde uprostred.

Najexotickejšou hubou našej prírody je kvetovec Archerov. Svojím tvarom a zafarbením pripomína morskú hviezdicu.
Najexotickejšou hubou našej prírody je kvetovec Archerov. Svojím tvarom a zafarbením pripomína morskú hviezdicu.

Mnohé huby sú veľmi nenápadné. Žijú skryto a často o ich existencii nemáme ani potuchy. Nápadnejšie sú len tie druhy, ktoré tvoria plodnice.

Hubárska veľmoc

V prírode sa stretneme s nespočetným množstvom najrôznejších húb. Podľa približných odhadov sa na našom území vyskytuje asi šesťtisíc druhov. Bez preháňania môžeme konštatovať, že naša krajina je z hľadiska ich pestrosti a hojnosti hubárskou veľmocou. Takúto pestrosť by sme už v Európe našli len málokde. Príčinou tohto zaujímavého fenoménu sú najmä priaznivé prírodné podmienky, akými sú miernosť podnebia s dostatkom tepla a vlahy, výnimočne veľká lesnatosť Slovenska, pestrý reliéf s premenlivým geologickým podkladom, ale aj bohaté zastúpenie najrôznejších druhov drevín. Tieto prírodné danosti a hlboko zakorenená tradícia z dávnych čias spôsobili, že nie sme hubárskou veľmocou len z dôvodu množstva druhov húb, ale aj počtom hubárov.

Hubárčenie je na Slovensku, ale aj v blízkych okolitých krajinách veľmi obľúbenou činnosťou, ktorej sa venuje čoraz viac ľudí. Vyznať sa v takom množstve rôznych druhov húb je pre laika takmer nemožné, problémy to často spôsobuje aj odborníkom – mykológom. Preto väčšina hubárov pozná len niektoré jedlé a najviac zbierané druhy, ako sú hríby, kozáky, suchohríby, muchotrávky, kuriatka, plávky a podobne.

Niektoré huby vyzerajú tak exoticky, akoby do našej prírody ani nepatrili.

Pri hubárskych potulkách sa hubári niekedy stretnú s hubami, ktoré ich zaujmú hneď na prvý pohľad. Ich zafarbenie alebo bizarný tvar plodníc mnohých prekvapí. Niekedy dokonca až tak, že majú pocit, akoby tieto huby do našej prírody ani nepatrili a ich domovinou by skôr mali byť vzdialené exotické krajiny. Vyberme sa preto do našej prírody za exotickými druhmi húb a predstavme si niektoré z nich.

Huba alebo živočích?

V prebúdzajúcej sa jarnej prírode nás svojou krásou a nápadným zafarbením upútajú miskovité plodnice ohnivca šarlátového.
V prebúdzajúcej sa jarnej prírode nás svojou krásou a nápadným zafarbením upútajú miskovité plodnice ohnivca šarlátového.

Naším najväčším exotom v ríši húb je azda kvetovec Archerov (Clathrus archeri). Táto zvláštna huba svojím tvarom a zafarbením vlastne hubu ani nepripomína. Skôr by sme ju zaradili do živočíšnej ríše, pretože sa nápadne podobá na morskú hviezdicu alebo chobotnicu. V našej prírode sa táto podivná huba po prvýkrát objavila v osemdesiatych rokoch minulého storočia. Mnohí mykológovia ju už dlhšiu dobu očakávali. Má totiž zaujímavú históriu. Jej pôvodnou domovinou sú Austrália a Nový Zéland. V roku 1914 sa táto huba prekvapujúco po prvýkrát objavila vo Francúzsku. Pri pátraní po jej pôvode prišli odborníci na to, že do Európy sa dostala  na lodiach, v zásielkach ovčej vlny, v ktorej boli jej výtrusy. Odvtedy sa začalo jej invázne ťaženie po Európe. Postupne sa rozšírila východným smerom aj do iných štátov Európy a v súčasnosti ju našli už aj v Rusku. Kvetovec je zvláštny nielen svojím tvarom a zafarbením, ale aj rozmnožovaním. Jeho plodnice nepríjemne zapáchajú, čo pripomína hnijúce mäso. Ramená huby pokrýva tmavoolivová gléba, v ktorej sa nachádzajú výtrusy. Zápach láka najmä muchy a iný hmyz, ktorým sa výtrusy nalepia na nohy a tak ich prenášajú ďalej. S kvetovcom sa v našej prírode stretneme už vo viacerých lokalitách. Nájdeme ho v lesoch, ale aj na lúkach, kde rastie na kyslých pôdach.

Lesné tulipány 

Tvarovo a farebne zaujímavou hubou je aj tulipánovka fialová (Sarcosphaera coronaria). Jej plodnice sú v začiatočnom štádiu rastu duté, guľovitého tvaru a rastú pod zemou.

Lopatička žltkastá je zaujímavá tvarom plodníc, ktoré pripomínajú malé varešky.
Lopatička žltkastá je zaujímavá tvarom plodníc, ktoré pripomínajú malé varešky.

Neskôr sa dostanú nad povrch zeme, kde praskajú a doslova rozkvitnú ako tulipánový kvet. Dozretá tulipánovka je z vnútornej strany krásne fialová, neskôr však fialový nádych stráca a hnedne. S tulipánovkou sa v našej prírode stretneme veľmi zriedkavo. Ak ju však predsa len nájdeme, rastie vo väčšom množstve na jednom miesto, najčastejšie na ťažkých vápenatých pôdach v ihličnatých lesoch, predovšetkým pod borovicami. Plodnice tejto huby vyrastajú len v  rokoch, keď majú dobré podmienky na rast.

Pokračovanie článku si môžete prečítať v časopise Quark 10/2016.

Časopis Quark si môžete objednať tu alebo na adrese: predplatne@quark.sk

Text a foto Ľubor Čačko

 

 

 

Komentáre