Fekáliami proti alergiám

Foto Pixabay

Kapsuly s baktériami z výkalov môžu pomôcť ľuďom, ktorí sú alergickí na arašidy, bezpečne ich konzumovať aspoň v malých množstvách. Pokusné užitie kapsúl pomohlo niektorým ľuďom s alergiou skonzumovať jeden alebo viac arašidov. Výsledky sú prvým krokom k zisteniu, či by sa tento prístup mohol rozšíriť aj na ľudí alergických na iné potraviny.
Výskumy už skôr naznačovali, že črevné mikróby pomáhajú imunitnému systému pri ochrane pred potravinovými alergiami. V roku 2019 alergiologička z bostonskej detskej nemocnice Rima Rachidová zistila, že v stolici detí bez takýchto alergií sa v porovnaní s alergickými deťmi nachádzali určité baktérie. Po prenose do myší tieto baktérie – druh Subdoligranulum variabile a niekoľko druhov rodu Clostridia – zabránili alergickým reakciám.
U ľudí sú fekálne transplantácie už štandardnou liečbou určitých chronických infekcií. Výskum však ukázal, že možno dosiahnuť porovnateľný úspech užitím perorálnych kapsúl. R. Rachidová a jej tím plánujú testovať kapsuly s baktériami bez akéhokoľvek fekálneho materiálu, ktoré sa budú môcť užívať aj doma, a nie iba v klinickom prostredí ako pri štúdii.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 4/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.