Finále 2. ročníka Lifbee Academy

Víťazný tím zWOOLni z kategórie Enviro odpovedá porote na otázky (zľava Katarína Kretter, Jaroslav Chrapko, Andrea Orsag), foto Samuel Sedliak

Mladí inovátori z Lifbee Academy chcú preraziť s nápadom alternatívy kože a rozložiteľných rúšok. Robert Mistrík prišiel podporiť finalistov a zdieľal svoje skúsenosti.

Po 8-mesačnom úsilí vyvrcholil 2. ročník biotechnologickej akadémie Lifbee Academy. V kategórii medicínske technológie vyhral tím s riešením revolučných biodegradovateľných FFP2 respirátorov. V kategórii environmentálnej udržateľnosti vyhral tím, ktorý prišiel s prototypom vlastnej verzie kože z hubových mycélií a súčasnú konkurenciu prekonáva hneď na niekoľkých frontoch. Tímy svoje technológie neprezradili, zvažujú podanie patentovej prihlášky. Svoje skúsenosti prišiel odovzdať mladým vedcom a inovátorom aj Robert Mistrík, ktorý ich vo svojom príhovore inšpiroval k tomu, aby sa nevzdávali a nasledovali svoje sny.

V rámci BioInnovation Award sa súťažilo o 10 000 eur

Spojenie vlny a húb pri materiály zWOOLni, foto Lukáš Radošovský

Na finálnych prezentáciách Lifbee Academy prezentovalo svoje projekty 7 tímov, ktoré vznikli priamo počas tohto ročníka akadémie. Tímy súťažili v rámci dvoch kategórií, Enviro Labu a MedTech Labu. Spoločnosť Dedoles venovala každému víťazovi z dvoch kategórií 5 000 eur na rozvoj svojho nápadu. Podporu mladých inovátorov vnímajú ako dôležitú.
Biotechnológie nám ponúkajú stále viac riešení kľúčových problémov, ktoré nás obklopujú, akými sú klimatická kríza a globálne zdravie, povedala spoluzakladateľka programu Lifbee Academy Simona Veselá.
Na podujatie prijal pozvanie aj Robert Mistrík, zakladateľ technologickej spoločnosti HighChem, ktorý porozprával svoj podnikateľský a vedecký príbeh.

Víťazný tím Comfy z kategórie Medtech s porotou (sprava Michal Nešpor, Alexander Feťkovský, Eva Kováčová, zľava organizátori Lifbee), foto Samuel Sedliak

zWOOLni – Cruelty-free alternatíva kože, ktorá oživuje starú tradíciu

Víťaznému tímu zWOOLni, ktorý vyhral v téme Dosahovanie cirkulárnej ekonomiky v textilnom priemysle, sa podarilo objaviť nový materiál. Ovčia vlna, ktorá má na našom území viac ako storočnú tradíciu v súčasnosti končí ako odpad na skládkach a v spaľovniach. Tím vo svojom hubovom laboratóriu našiel spôsob, ako tento materiál oživiť a pridať mu vysokú pridanú hodnotu v podobe premeny na alternatívu kože. Tá má v porovnaní s ostatnými udržateľnými alternatívami kože jednu nenahraditeľnú výhodu. Sú ňou vynikajúce termoizolačné vlastnosti.
V porote Enviro Labu sa stretli špičkoví odborníci z priemyslu – Katarína Kretter z o. z. v. ENVI-PAK, Jaroslav Chrapko, zakladateľ spoločnosti Dedoles a Andrea Orsag, odborníčka na cirkulárnu ekonomiku.

Nie je ľahké spojiť FFP2 štandard s biodegradovateľnosťou. Tím Comfy našiel odpoveď

Vizualizácia respirátora Comfy, vizualizácia Matej Vach

Víťazný tím Comfy, ktorý vyhral v téme Prevencia globálnych pandémií, vymyslel koncept technológie biodegradovateľných FFP2 rúšok založený na spojení dvoch biotechnologických materiálov. V porovnaní s klasickými rúškami sú priedušnejšie vďaka špeciálnej vnútornej vrstve a zároveň viacnásobne použiteľné. Spojili tým komfort s udržateľnosťou. V porote MedTech Labu sa stretli dôležité tváre slovenského medicínskeho R&D: Eva Kováčová, riaditeľka spoločnosti Glycanostics vyvíjajúcej diagnostické kity na 11 druhov rakoviny, Alexander Feťkovský, riaditeľ výskumnej spoločnosti SanaClis zameranej na klinické štúdie a Michal Nešpor, partner v investičnom fonde CB Invest Management.
Ďakujeme za podporu spoločnostiam ENVI-PAK, Dedoles, SanaClis, Pixel Federation, CBIM a Nadácii Eset.

Lifbee Academy