Flauta z kačacej kosti

Ilustračné foto Pixabay

Perforované kosti vykopané v severnom Izraeli sú možno najstaršími dychovými nástrojmi nájdenými v tejto oblasti. Malé flauty sa mohli používať na muzicírovanie, privolávanie vtákov alebo komunikáciu na krátke vzdialenosti. Nástroje našli v ruinách obydlí pri jazere Eynan-Mallaha, domove posledných lovcov a zberačov v regióne približne pred 12 000 rokmi.
Vyrobené boli z kostí krídel vodného vtáctva, ktoré trávilo zimné mesiace na jazere. Najväčšia zo siedmich nájdených fláut je dlhá 63 milimetrov. Mikroskopické analýzy nástrojov ukazujú, že diery pre prsty vyrezali ľudia a nie hlodavce alebo zuby predátorov, uviedol archeológ Laurent Davin z Hebrejskej univerzity v Jeruzaleme.
L. Davin a jeho tím použili na výrobu repliky krídlovú kosť súčasnej samice kačice divej. Pri hraní vydával nástroj vysoké zvuky podobné volaniu sokola myšiara a jastraba krahulca, čo naznačuje, že nástroje sa používali na vábenie vtákov. Obyvatelia Eynan-Mallaha používali pazúry týchto dravcov ako nástroje a ozdoby. Najväčšia z nájdených fláut bola zdobená červeným okrom a mala odreté miesto, kde mohla visieť na šnúrke alebo páse kože. Hoci nálezy sú najstaršími dychovými nástrojmi na Blízkom východe, staršie hudobné nástroje z kostí a slonoviny sa už objavili v Nemecku.

Zo stránky ScienceNews spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 8/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.