Fyziklání 2022

Foto FYKOS

Zaujíma vás fyzika, radi pracujete v tíme a chceli by ste ukázať svojim rovesníkom z celého sveta, že vám to páli? Potom neváhajte, zložte si svoj víťazný tím a zaregistrujte sa do súťaže Fyziklání 2022!

Fyziklání 2022 je medzinárodná fyzikálna súťaž organizovaná skupinou vysokoškolských študentov FYKOS pôsobiacich na Matematicko-fyzikálnej fakulte Karlovej univerzity v Prahe. Je určená pre tímy stredoškolákov so záujmom o prírodné vedy, predovšetkým o fyziku. Pravidelne sa jej zúčastňujú stovky domácich študentov, ale i študentov zo Slovenska, Poľska, Španielska a ďalších európskych krajín, čo jej dodáva aj patričnú prestíž. Posledného prezenčného ročníka, Fyziklání 2020, sa zúčastnilo takmer 1 000 súťažiacich v 201 tímoch. Minulý ročník sa z dôvodu pandémie konalo Fyziklání 2021 online a preto bola účasť niekoľkokrát vyššia.
Tento rok sa súťaž bude konať tradične v Prahe, a to v piatok 11. 2. 2022. Veríme preto, že sa zasa vrátime k tradičnej atmosfére, napätiu a zážitkom, ktoré boli s prezenčným Fyzikláním spojené.

Foto FYKOS

Súťaž pozostáva z riešenia širokého spektra fyzikálnych úloh rôznej náročnosti a tematiky, ktorá u súťažiacich preverí kritické myslenie, silu tímového ducha a tiež znalosti fyziky a matematiky. Fyziklání bude trvať ako obvykle tri hodiny. No súťažou sa celá akcia nekončí! Pre účastníkov a ich pedagógov bude po jej skončení pripravený zaujímavý víkendový program. Jeho konkrétna podoba však ešte môže byť ovplyvnená aktuálnymi epidemiologickými opatreniami. Večer po súťaži je plánovaný raut a v priebehu víkendu sa účastníci môžu tešiť na prehliadku Prahy, návštevu pražskej hvezdárne, planetária alebo exkurzie do špecializovaných fyzikálnych laboratórií spojených so zaujímavými prednáškami.
Ak vás táto akcia zaujala a radi by ste sa jej zúčastnili, nezabudnite svoj tím zaregistrovať do 4. 2. 2021 na webe https://fyziklani.cz/, kde postupne nájdete aj ďalšie informácie o priebehu a pravidlách súťaže či o víkendovom programe. Dúfame, že tento ročník bude minimálne taký dobrý ako tie minulé. Budeme sa na vás tešiť!

Organizátori FYKOS-u