Fyziklání Online 2022

Ste zapálení nadšenci fyziky? Máte chuť ukázať svetu, čo sa vo vás skrýva? Cítite, že vo vás drieme skrytý potenciál, ktorý pri riešení repetitívnych úloh v škole nie je využitý? Ak ste aspoň na jednu z týchto otázok odpovedali kladne, tak gratulujeme, ste na správnom mieste!

Chceli by sme vás pozvať na Fyziklání Online, ktoré sa uskutoční 23. novembra 2022. Fyziklání Online je jednou z najväčších fyzikálnych súťaží na svete, kde si môžete zmerať sily s pestrou medzinárodnou konkurenciou a pritom neopustiť pohodlie svojho domova. V minulých ročníkoch sa tu stretli súťažiaci z desiatok krajín sveta roztrúsených na štyroch svetadieloch. Zúčastniť sa môžu tímy s maximálne piatimi členmi alebo samostatní riešitelia.
Organizátorom súťaže je FYKOS – skupina vysokoškolských študentov a fyzikálnych zanietencov pod záštitou Matematicko-fyzikálnej fakulty Karlovej univerzity v Prahe.
Registrácia prebieha do 23. novembra 2022 prostredníctvom webovej stránky https://online.fyziklani.cz/. Registrácia aj účasť sú bezplatné.

Čo vás v súťaži čaká?

Fyziklání Online 2022 bude prebiehať v stredu 23. novembra 2022 od 17:00 do 20:00 SEČ.
Cieľom je vyriešiť čo najviac zadaných fyzikálnych úloh v časovom limite troch hodín. Každý tím začína svoj boj so siedmymi úlohami, pričom za každú vyriešenú úlohu dostane novú a náročnejšiu. Vždy máte teda k dispozícii sedem úloh, celkovo ich je pripravených vyše 50.
Body sú prideľované za každú vyriešenú úlohu na základe jej náročnosti. Rolu zohráva aj číslo pokusu, na ktorý bola odovzdaná správna odpoveď. Po prvej hodine sa navyše otvorí aj tzv. Hurry-Up línia pozostávajúca z troch tematických oddielov.
Tímy medzi sebou súťažia v troch vekových kategóriách A, B a C. Zaradenie skupiny do kategórie určuje priemer ročníkov štúdia všetkých členov tímu. Súťaž je primárne určená pre študentov stredných škôl, no pripravili sme pre vás aj kategóriu Open, ktorej sa môže zúčastniť každý.
Absolútneho víťaza a najúspešnejšie tímy každej kategórie čakajú skvelé ceny. Budete môcť získať licencie na programy, ako napríklad OrgPad, Mathematica, Avast či vyhrať knihy, oblečenie alebo spoločenské hry.
Viac informácií o priebehu a pravidlách nájdete na https://online.fyziklani.cz/pravidla.

A to nie je všetko…

Okrem súťaže Fyziklání Online 2022 pre vás FYKOS pripravuje širokú škálu rôznych ďalších podujatí, ktoré prepája láska k fyzike a vedeckej práci s mladými študentmi a širšou verejnosťou. Ak vás naša činnosť zaujala a chceli by ste sa o nej dozvedieť viac, navštívte našu oficiálnu stránku https://fykos.cz/.

FYKOS