Vtip, humor, zveličovanie – typické vlastnosti pre mladosť a študentský vek nechýbali na dvanástom ročníku súťaže Junior Internet AMAVET, ktorá sa konala na prelome marca a apríla.
Na Fakulte informatiky a informačných technológií v Bratislave sa zišli súťažiaci z celého Slovenska, aby si porovnali svoje práce v šiestich kategóriách. Blogeri či youtuberi, programátori webových stránok, vývojári mobilných aplikácií, grafickí dizajnéri, ale aj copywriteri a textári dostali šancu stať sa internetovou osobnosťou.
Vytraste si heslo
Jeden zo súťažiacich v kategórii JuniorAPP prezentoval svoju prácu slovami: Heslo je ako spodná bielizeň. Musíš ju meniť často. Nemusí ju vidieť každý. Dlhšia je lepšia než krátka. Mnoho ľudí si neuvedomuje, aké dôležité je mať silné heslo. Z toho dôvodu naprogramoval Filip Miháľ mobilnú aplikáciu, ktorú nazval SHAKE IT (shake angl. zatriasť, zatrepať). Zašejkovaním si vygenerujete ľahko zapamätateľné heslo a každých 90 dní vás aplikácia upozorní, že ho treba zmeniť. Autor získal za svoju apku špeciálnu cenu poroty. Na 1. mieste medzi staršími žiakmi sa v kategórii JuniorAPP umiestnili Dominik Fedor a Richard Dominik za apku Tajmik. Cieľom aplikácie je zlepšenie produktivity a využitia času používateľa. Mobilná aplikácia je vytvorená v JavaScripte, frameworkom React Native, čo zabezpečuje natívnu tvorbu kódu aplikácie súčasne na viacerých platformách. Na aplikácii sa pracuje a jej aktualizovanie prebieha automaticky pri dostupnom internetovom pripojení.
Opakovaný úspech
Ondrej Vrábel prišiel súťažiť na Junior Internet v roku 2015 ešte ako trinásťročný a zvíťazil. O rok neskôr zvíťazil opäť. Začiatkom tohto roku sa stal so svojimi Pinf Hrami dokonca najmladším laureátom Krištáľového krídla v celej dvadsaťročnej histórii. Na súčasnom dvanástom ročníku sa v kategórii JuniorWEB umiestnil medzi mladšími žiakmi na druhom mieste. Medzi staršími žiakmi zvíťazil Jakub Hoferík. Jeho YioPlayer je open-source prehrávač na video aj audio, jednoduchý na importovanie na web a s rôznymi možnosťami úpravy. Tento prehrávač je stabilný, rýchly a moderne spracovaný. S YioPlayerom poskytuje pozeranie videí na internete väčší zážitok, uviedol pri svojej 3,5-minútovej prezentácii Jakub.
Niečo pre študentov aj ich učiteľov
Kategóriu JuniorLEARN ovládli Patrik Priesol a Martin Chaban za portál EduCache. Umožňuje jednoducho a rýchlo pristupovať k testom, lekciám a zadaniu projektov, ktoré môže učiteľ žiakom prideliť na vypracovanie neskôr. Systém zároveň eviduje, ako si jednotliví žiaci v testoch počínali a informáciu okamžite zobrazí aj učiteľovi. K jednotlivým materiálom má prístup aj žiak a môže využiť množstvo interaktívnych testov z rôznych predmetov, ktoré zábavnou a efektívnou formou učenia pomôžu pri príprave do školy. Žiaci aj učitelia majú k portálu prístup z ľubovoľného zariadenia. Špeciálnu cenu získala Ivka Kravárová za CHEM.zip, didaktickú stránku zameranú na chémiu. Jej hlavným cieľom bolo na jednom mieste poskytnúť študentom spoľahlivé, prehľadné a zrozumiteľné informácie, doplnené o názorné ilustrácie.
Zázrak zo Slovenska
V nesúťažnej časti sa prezentovala aj minuloročná víťazka dizajnu Ema Klučovská, ktorá už teraz kráča po reálnej ceste do Hollywoodu. Jej doménou sú kresba, animácia príšeriek, akčných hrdinov, drakov a monštier. Niektoré jej práce sú zavesené na stránkach americkej spoločnosti, kde o Eme písali už pred dvomi rokmi ako o15-ročnom zázraku. O rok maturuje a jej vízia je jasná. Svoju budúcnosť vidí v USA, v štúdiách na výrobu efektov pre slávne filmové trháky. Poďakovanie patrí našim partnerom, bez ktorých by sme nemohli uskutočniť Junior Internet AMAVET, súťaž doslova šitú pre súčasnú generáciu tínedžerov.
Ing. Ján Nemec, koordinátor projektov Asociácia pre mládež, vedu a techniku – AMAVET
Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.